اعلام نامزدی علی مطهری در انتخابات، با وعده سختگیری بیشتر درباره حجاب

پایگاه خبری / تحلیلی نگام ، علی مطهری، نماینده پیشین مجلس شورای اسلامی، برای انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۴۰۰ در ایران اعلام نامزدی کرد.


خبرگزاری ایسنا روز پنج‌شنبه، هفتم اسفند، این خبر را منتشر کرد. او وعده داد که اگر رئیس جمهور شود سختگیری و حساسیت را درباره حجاب اجباری در مراکز دولتی بیشتر کند.


این نماینده پیشین مجلس که اظهاراتش علیه زنان و در راستای حجاب اجباری همواره جنجال برانگیز بوده، درباره حجاب زنان گفت: «در مورد مسائلی مثل حجاب، در درجه اول خود دولت باید برنامه ای برای کارکنان خودش داشته باشد. وقتی مردم ببینند دولت در موضوعی حساسیت دارد، در کل کشور و نقاط دورافتاده در مجموع حجاب را رعایت می کنند.»


او مدعی شد: «مردم ما احکام اسلام را پذیرفته اند. همین حجاب را هم پذیرفته اند؛ آن طوری که دیگران تبلیغ می کنند نیست.»


این اظهارات در حالی است که در سال‌های اخیر حکومت ایران دختران و زنانی را که خواستار لغو حجاب اجباری بوده‌اند، به خشن ترین شیوه سرکوب کرده است.


مطهری در دوره‌های هشتم، نهم و دهم مجلس شورای اسلامی، نماینده تهران بود، اما در یازدهمین دوره انتخابات مجلس، رد صلاحیت شد.


وی که در حوزه فرهنگی و حجاب از چهره‌های محافظه‌کار به شمار می‌رود، در سال‌های گذشته از سیاست‌های حاکمیت، انتقادهای صریحی کرده و در عرصه سیاسی، از محافظه‌کاران فاصله گرفته است.


قرار است سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در ایران، ۲۸ خرداد سال ۱۴۰۰، همزمان با ششمین دوره انتخابات شوراهای اسلام شهر و روستا در ایران برگزار شود.


بر اساس قانون، حسن روحانی به دلیل دو دوره پیاپی ریاست‌ جمهوری در ایران، حق شرکت در این انتخابات را ندارد.


پیش از این حسین دهقان، وزیر پیشین دفاع و مشاور نظامی رهبر جمهوری اسلامی و مصطفی کواکبیان، دبیرکل حزب مردمسالاری نیز به طور رسمی برای شرکت در این دوره از انتخابات، اعلام نامزدی کرده‌اند.


از محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس شورای اسلامی، محمدجواد ظریف، وزیر خارجه و سعید محمد، فرمانده قرارگاه خاتم‌الانبیا نیز به عنوان دیگر نامزدهای احتمالی یاد می‌شود.