افتتاح نمایشگاه عکس «شوخی نیست، نسل‌کشی است» توسط پلتفرم «حمایت از ترکستان شرقی» در استانبول

پایگاه خبری / تحلیلی نگام اعضای حدود ۲۰۰ سازمان مردم نهاد ترکیه با حضور در نمایشگاه عکس تحت عنوان «شوخی نیست، نسل‌کشی است» که توسط پلتفرم «حمایت از ترکستان شرقی» در استانبول افتتاح شده‌است، چین را به دلیل نقض حقوق مسلمانان اویغور محکوم کردند.

به گزارش آناتولی ، اعضای پلتفرم «حمایت از ترکستان شرقی» که متشکل از ۲۰۰ سازمان‌ مردم نهاد ترکیه است، با حضور در مراسم افتتاح نمایشگاه عکس تحت عنوان «شوخی نیست، نسل‌کشی است» در مورد نقض حقوق ترک‌های مسلمانان اویغور توسط چین در ترکستان شرقی (استان سین‌کیانگ) در میدان «بایزید» استانبول تجمع و دولت چین را محکوم کرده‌اند.

اوغور ییلدریم، وکیل دادگستری طی سخنانی در مراسم افتتاحیه این نمایشگاه گفت که چین مرتکب نسل کشی با سرکوب ۸ میلیون مسلمان اویغور در منطقه سین‌کیانگ شده‌است.

ییلدریم افزود: چین اعلامیه جهانی حقوق بشر را به طور کل نقض کرده‌است. چین اردوگاه‌ها را باید تعطیل کند و از نقض حقوق مسلمانان اویغور دست بردارد. در این راستا سازمان ملل متحد و سازمان همکاری اسلامی نیز برای حل این مسئله فورا اقدام کنند.

بولنت ییلدریم رئیس بنیاد همیاری‌های بشری ترکیه نیز طی اظهاراتی اعلام کرد که مردم ترکستان شرقی در اردوگاه‌های اجباری مورد شکنجه و آزار قرار می‌گیرند.

وی با بیان اینکه امروز سالگرد افتتاح این اردوگاه‌ها است، گفت: اردوگاه‌ها باید فورا تعطیل شوند و ارتباط منطقه ترکستان شرقی با جهان فورا برقرار شود.

اعضای پلتفرم «حمایت از ترکستان شرقی» در پی قرائت بیانیه میدان را ترک کردند.