افتتاح نمایشگاه عکس «چهل سال اخیر ایران» در استانبول

پایگاه خبری / تحلیلی نگام ، نمایشگاه خانه عکاسان ایران به مناسب چهلمین سالگرد «پیروزی انقلاب اسلامی» این کشور، در استانبول آغاز شد.

به گزارش آناتولی ، خانه عکاسان ایران به مناسبت چهلمین سالگرد «پیروزی انقلاب اسلامی ایران»، نمایشگاهی متشکل از عکس های ۴۰ سال اخیر این کشور در استانبول برگزار کرد.

سید احسان باقری، مدیر خانه عکاسان ایران در مورد این نمایشگاه که در مرکز فرهنگ و هنر جنت وابسته به شهرداری کوچک چکمجه برپا شده است، گفت: نمایشگاه عکس «ایران ۱۹۷۹-۲۰۱۹» شامل ۹۲ قطعه عکس از ۶۵ عکاس که تاریخ ۴۰ ساله انقلاب اسلامی ایران را روایت می کند، است. همچنین این عکس‌ها زندگی مردم و وقایع سرنوشت ساز این دوران را به تصویر می کشد.

باقری افزود: این نمایشگاه وقایع تاریخی را بدون واسطه و دخالت رسانه ها به طور مستقیم به مردم منتقل می کند.

مدیر خانه عکاسان ایران با بیان این که نمایشگاه مذکور چندی پیش در مسکو، پایتخت روسیه برگزار شد گفت: این نمایشگاه اکنون در استانبول ادامه دارد. در آینده نیز در شهرهای دیگر کشورهای مختلف نیز شاهد برگزاری این نمایشگاه خواهیم شد.

کورش مقتدری، وابسته فرهنگی سرکنسولگری ایران در استانبول طی سخنانی این نمایشگاه را پنجره‌ای جدیدی در معرفی ایران دانست و گفت: شهروندان کشور جمهوری ترکیه با وقایع ایران از دریچه دوربین عکاسان ایرانی بیشتر آشنا خواهند شد.امیدوارم که این نمایشگاه پل جدیدی بین مردم دو کشور باشد.

این نمایشگاه حاوی حدود ۹۲ عکس خبری و مستند از ۶۵ عکاس است و از دو بخش تشکیل می شود. بخش اول عکس هایی از برش ها و مقاطع مهم تاریخ چهل ساله انقلاب و بخش دوم عکس هایی از سبک زندگی و وضعیت زندگی مردم ایران بعد از گذشت این چهل سال است. در کنار همه عکس‌ها توضیحات کوتاهی ارائه می شود.

لازم به ذکر است خانه عکاسان ایران همزمان با پیروزی انقلاب ایران در سال ۱۹۷۹ در حوزه هنری تحت عنوان مرکز عکس و اسلاید فعالیت خود را آغاز کرده و دارای آرشیو غنی از عکسهای نگاتیو و اسلاید مستند و خبری آن دوران است. این نهاد از سال ۲۰۰۳ به صورت گسترده تر در تمامی نقاط ایران به فعالیت خود ادامه داد.

این نمایشگاه تا تاریخ ۲۴ فوریه ادامه خواهد داشت.