افت چشمگیر تراز تجاری ایران و ترکیه

پایگاه خبری / تحلیلی نگام، ارزش کل تجارت ایران و ترکیه در سال جاری میلادی کاهش چشمگیری یافته است. علت این روند منفی که از ماه ژوئن سال جاری آغاز شده افت شدید صادرات ایران به ترکیه اعلام شد.

به گزارش معاونت بررسی‌های اقتصادی اتاق بازرگانی تهران، جمهوری اسلامی طی نه ماه منتهی به سپتامبر ۲۰۱۹ در تجارت کالایی با ترکیه (با احتساب نفت خام)، مازاد تراز تجاری حدود یک میلیارد و ۲۶۰ میلیون دلاری را رقم زده است.

با توجه به اینکه تراز تجاری ایران با ترکیه در بازه زمانی مشابه سال گذشته سه میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار به نفع ایران بوده، تراز تجاری دو کشور در سال جاری نسبت به سال پیش کاهش چشمگیری یافته است.

براساس آمارها تراز تجاری ماهانه ایران با ترکیه تا ماه مه ۲۰۱۹ با مازاد همراه بوده اما بعد از ماه ژوئن افت کرده است.

در سپتامبر ۲۰۱۹ صادرات ایران به ترکیه حدود ۹۶ میلیون و ۵۰۰ هزار دلار بوده که در مقایسه با ماه مشابه ۲۰۱۸ کاهشی ۸۳ درصدی داشته است.

در مقابل، واردات ایران از ترکیه معادل ۱۷۶ میلیون دلار بوده که نسبت به ماه مشابه سال گذشته حدود ۱۳ درصد افزایش یافته است.

آمارهای ماهانه تجارت ایران و ترکیه از ابتدای سال ۲۰۱۸ تا سپتامبر (ماه نهم) ۲۰۱۹ هم گویای تضعیف تراز تجاری دو کشور است. 

بالاترین سطح صادرات ایران به ترکیه

رکورد مناسبات تجاری دو کشور (۲۲ میلیارد دلار) در سال ۲۰۱۲ میلادی زده شد و پس از آن روندی کاهشی یافت و دو سال بعد به ۱۳ میلیارد و ۷۰۰ میلیون یورو رسید.

در این سال صادرات جمهوری اسلامی به ترکیه نزدیک به ۱۰ میلیارد دلار رقم خورد و واردات آن از ترکیه کمتر از چهار میلیارد دلار بود.

در سال ۲۰۱۸ نیز صادرات ایران به ترکیه بالاتر از واردات از این کشور بوده است (نزدیک به هفت میلیارد دلار در مقابل دو میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار).

صادرات ایران به ترکیه در نه ماه نخست ۲۰۱۹، حدود سه میلیارد دلار بوده که نسبت به مدت مشابه سال ۲۰۱۸ بیش از ۴۷ درصد کاهش یافته است.

بر اساس آمار رسمی، کاهش صادرات ایران به این کشور مربوط به سوخت‌های معدنی، روغن‌های معدنی و محصولات حاصل از تقطیر آنها بوده که نفت خام و فرآورده‌های نفتی را نیز در بر می‌گیرد.

واردات ایران از ترکیه نیز در نه ماه نخست ۲۰۱۹ حدود ۵/ ۴ درصد کاهش داشته و یک میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار بوده است.

“مشکلات بانکی چندانی وجود ندارد”

با وجود تحریم‌های آمریکا و مشکلات بانکی ایران در سطح جهانی، هالک بانک ترکیه با جمهوری اسلامی همکاری خود را ادامه می‌دهد. به گفته دریا اورس، سفیر ترکیه در تهران، حدود ۸۵ درصد از تراکنش‌های مالی میان دو کشور از طریق این بانک صورت می‌گیرد.

به گفته اورس، یکی از بزرگ‌ترین مشکلات در گسترش روابط اقتصادی دو کشور خرید نفت خام از ایران زیر فشار تحریم‌ها است، اما دولت ترکیه برای یافتن راهکارهای ادامه خرید نفت از ایران تلاش می‌کند.