افت ۶۲ درصدی واردات چین از ایران طی نیمه اول ۲۰۲۰

پایگاه خبری / تحلیلی نگام آمارهای جدید گمرک چین حاکی از افت ۶۲ درصدی واردات این کشور از ایران طی نیمه اول سال جاری میلادی نسبت به دور مشابه پارسال است.

بر اساس آمارهایی که سایت گمرک چین پنج‌شنبه منتشر کرده است، در نیمه اول سال ۲۰۲۰ کلا ۳ میلیارد و ۱۳۲ میلیون دلار واردات از ایران داشته است.

صادرات چین به ایران نیز در این دوره با افتی ۶ درصدی به ۴.۲۵ میلیارد دلار رسیده است.

قبلا از تحریم‌های آمریکا، صادرات ایران به چین در سال ۲۰۱۸ حدود ۲۱ میلیارد دلار و وارداتش ۱۴ میلیارد دلار بود. بعد از تحریم‌ها، چین واردات نفت خود از ایران را به شدت کاهش داد و طی ماه‌های گذشته تراز تجاری به شدت به زیان ایران شده است.

هنوز گمرک چین جزئیات کالاهایی که از ایران در ماه ژوئن وارد کرده را منتشر نکرده، اما آمارهای ماههای ژانویه تا مه نشان می‌دهد که در این دوره روزانه ۸۲ هزار بشکه نفت از ایران وارد کرده است که شش برابر کمتر از پارسال و ۹ برابر کمتر از سال ۲۰۱۸ است.

گمرک ایران از ابتدای پارسال انتشار گزارشهای ماهانه را متوقف کرده و آمارهای کلی گمرک نشان می‌دهد کل صادرات غیرنفتی کشور در بهار سال جاری ۴۴ درصد افت داشته و به ۶.۴ میلیارد دلار رسیده که ۱.۲ میلیارد دلار کمتر از واردات کشور است. برای اولین بار است که تراز تجاری کشور منفی می‌شود.

گمرک ایران هنوز آمارهای کلی تیرماه را منتشر نکرده است.