افزایش آلودگی هوا در کلان‌شهرهای ایران؛ تهران در ۱۴۰۰ تنها ۲ روز هوای پاک داشته است/ غلظت ذرات معلق در زاهدان ۴۰ برابر حد مجاز است

پایگاه خبری / تحلیلی نگام کیفیت هوای چند کلان‌شهر ایران در وضعیت قرمز و ناسالم برای همه گروه‌های سنی قرار گرفته است.

به گزارش خبرگزاری «ایسنا»، محسن حیدری، مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان اعلام کرد: «بامداد پنجشبه ۲۴ تیر، یک توده عظیم گردوغبار به زاهدان نفوذ کرد و بیشینه غلظت ذرات معلق در هوای این شهر را به ۴۰ برابر حد مجاز رساند. »

حیدری در ادامه افزود: «محدوده نرمال غلظت ذرات معلق در هر مترمکعب هوا کمتر از ۱۵۴ میکروگرم بر مترمکعب است اما امروز این عدد با نفوذ گسترده غبار به زاهدان به ۶۱۶۵ واحد افزایش یافته است. »

مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان از کاهش شعاع دید افقی در فرودگاه زاهدان به ۵۰۰ متر و در میرجاوه در شرق زاهدان به ۲۰۰ متر خبر داد.

همچنین خبرگزاری «ایمنا»، در گزارشی از ادامه‌ وضعیت قرمز آلودگی هوا در اصفهان نوشت: «کیفیت هوا در این کلانشهر در ۲۴ ساعت منتهی به ساعت ۹ صبح امروز پنجشنبه ۲۴ تیر با قرار گرفتن روی شاخص ۱۵۴ در وضعیت قرمز و ناسالم برای عموم ثبت شده است. »

اصفهان، روز چهارشنبه ۲۳ تیر نیز با ثبت عدد ۲۰۷ برای میانگین شاخص کیفی هوا در وضعیت بنفش و بسیار ناسالم برای تمامی گروه‌های سنی قرار داشت.

تهران هم از روز شنبه ۱۹ تیر، با وجود آلاینده ازن در وضعیت ناسالم برای تمام گروه‌های سنی، خصوصا افراد مبتلا به بیماری قلبی، ریوی، سالمندان و کودکان قرار دارد.

از ابتدای سال ۱۴۰۰ تاکنون، تهران ۹۵ روز هوای قابل قبول و تنها ۲ روز هوای پاک داشته است.

در دی‌ماه سال گذشته، محمدصادق حسن‌وند، رئیس مرکز تحقیقات آلودگی هوای دانشگاه علوم پزشکی تهران اعلام کرد مطالعات نشان می‌دهد هر سال حدود ۴۰ هزار نفر در ایران به علت مواجهه با ذرات آلاینده معلق کمتر از ۲. ۵ میکرون در هوا جان خود را از دست می‌دهند که این تعداد تقریبا معادل ده درصد کل فوتی‌ها است. »

در حالی که ایران فقط ۱. ۱ درصد جمعیت جهان را داراست اما سهمی معادل ۶. ۷ درصد تقاضای گاز جهان را به خود اختصاص داده است که این موضوع باعث آلودگی هوا در این کشور می‌شود.

در زمستان سال ۹۹ با افزایش بیش از حد آلودگی هوا در کلان‌ شهرهای ایران و به ویژه تهران به‌دلیل بد مصرفی انرژی و سهم بالای ایران در مصرف سوخت‌های هیدروکربنی بحث‌های زیادی صورت گرفت.