افزایش بیش از حد پناهجویان تازه وارد در مقابل دفتر آسام – آنکارا

نگام ؛ ترکیه _ تعطیلات ۱۰ روزه اداری در ترکیه به مناسبت روزهای عید قربان، باعث شده است که یک جمعیت زیادی در مقابل دفتر مرکزی آسام (همکار کمیساریا) در آنکارا برای ثبت نام تقاضای پناهندگی مراجعه کنند.

 

حسن مقیمی

روزهای عید تعداد بی شماری از پناهجویان با استفاده از خلاهای امنیتی مرزی، از مرز مشترک ایران و ترکیه بگذرند و خود را تا آنکارا برسانند.

بر این اساس جمعیت بزرگی از پناهجویان که خود را تا آنکارا رسانیده و خواستار تقاضای پناهندگی خویش در کمیساریای عالی پناهندگان می باشند منتظر اولین روز آغاز کارهای اداره بودند.

احتمال این می رود که دفتر آسام ظرفیت این همه تقاضا را برای یک هفته نداشته باشد.

اگر منتظر ثبت نام در آنکارا هستید بهتر است آنرا برای هفته بعد به تعلیق بیندازید.

براساس گزارش پلیس ترکیه تنها در سه ماه گذشته بیش از ۱۸ هزار تبعه افغان به صورت غیرقانونی از مرز شرقی وارد ترکیه شده‌اند. دکتر ذاکره حکمت در این ارتباط می‌گوید: «بسیاری از این پناهجویان بدون اسناد هویتی وارد ترکیه شده‌اند و نمی‌توانند برای سفر به نقاط دیگر ترکیه بلیت بخرند و مجبور شده‌اند از شهرهای مرزی مثل وان و ارزروم پای پیاده عازم شهرهای مناطق غربی ترکیه شوند.»

بخشی از پناهجویان افغان ساکن ایران هم عازم ترکیه شده‌اند. درباره انگیزه مهاجرت آنان باید گفت : «شرایط زندگی در داخل ایران روز به روز برای افغان‌ها سخت‌تر می‌شود. قبلا اگر کاری پیدا می‌شد، فعلا پیدا کردن کار هم سخت شده است. بیکاری زیاد شده و اوضاع در افغانستان و ایران عملا برای پناهجویان افغان زیاد فرقی نمی‌کند. پناهجویان افغان از سال ۲۰۱۵ شروع به ترک ایران کردند. ایران با رفتن افغان‌ها به ترکیه هیچ مخالفتی نکرده است. یعنی سیل مهاجرتی دوام داشته و در این اواخر بیشتر هم شده است.»

در گذشته شخص پناهجو بعد از ورود به ترکیه باید به دفتر سازمان ملل در آنکارا مراجعه می کرد و آنها معمولا زمانی بین یک هفته تا دو ماه را تعیین می کردند تا دوباره به سازمان ملل مراجعه کرده و ثبت نام (پیش مصاحبه) شود اما با توجه به ازدیاد تعداد پناهجویان در ترکیه مدتی است که سازمان آسام که یک سازمان ثبت شده در ترکیه است با سازمان ملل همکاری نموده تا تاریخ ثبت نام (پیش مصاحبه) را تعیین نماید و از این طریق از ازدحام جمعیت در جلو دفتر سازمان ملل بکاهند

بنابراین٬ بعد از ورود به ترکیه باید به دفتر آسام مراجعه کرد تا تاریخ مربوطه تعیین شود. تا قبل از سال ۲۰۱۶ این به معنی ثبت نام در سازمان ملل نبود و فقط تعیین وقت نموده و در روز تعیین شده و پس از مراجعه به سازمان ملل ثبت نام انجام شده و شماره ی پرونده اصلی و تاریخ مصاحبه ی اصلی تعیین می شد

سازمان دگرباشان ایرانی در سال های ۲۰۱۴ و ۲۰۱۵ در تلاش بود تا راهکارهایی را برای کوتاه شدن روند پناهندگی ارائه کند  در جلسه ای که آرشام پارسی با دفتر کمیسریای عالی پناهندگان سازمان ملل در فوریه ی ۲۰۱۶ داشت رسما اعلام شد که سیستم داده های آسام و دفتر کمیسریای عالی پناهندگان سازمان ملل به هم متصل شده است و اطلاعات پناهجویانی که به آسام مراجعه کرده اند در سیستم های سازمان ملل موجود و دیگر نیازی به ثبت نام مجدد نیست. به عبارتی دو مرحله پناهجویی با هم ادغام و یکی شده است. تاریخ هایی که در رز مراجعه به آسام دریافت می کنید در اصل همان تاریخ مصاحبه ی اصلی شما خواهد بود

 

1 دیدگاه برای «افزایش بیش از حد پناهجویان تازه وارد در مقابل دفتر آسام – آنکارا»

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.