افزایش بی‌سابقه قیمت نفت از زمان حمله به کویت تاکنون

پایگاه خبری / تحلیلی نگام، دو روز پس از حمله پهپادی علیه دو تاسیسات نفتی عربستان سعودی و کاهش شدید تولید نفت این کشور، با بازگشایی بازارهای جهانی، قیمت این حامل انرژی ۲۰درصد افزایش یافت و به بشکه‌ای بیش از۷۱ دلار رسید. این شتاب در افزایش قیمت نفت، بالاترین میزان طی سه دهه اخیر ارزیابی شده است.

قیمت نفت برنت، که یک مرجع بین‌المللی در بازار نفت به شمار می‌رود، روز دوشنبه با بشکه‌ای۱۲ دلار افزایش، به ۷۱/۹۵دلار رسید. هر چند که این رقم در اولین ساعات بعد از ظهر در بازار آسیا کاهش یافت و به۶۶/۷۵ دلار رسید که باز نیز افزایشی نزدیک به ۱۱ درصد را نشان می‌دهد.

همچنین وست تگزاس اینترمیدیت (WTI) نفت سبک آمریکا که شاخص نفت در این کشور به شمار می‌رود، با ۱۶درصد افزایش به بشکه‌ای ۶۳/۶۴ درصد رسید. با این حال این قیمت نیز بعدا کمی کاهش یافت و به ۶۰/۱۴ دلار رسید که حاکی از افزایش ۹/۷ درصدی است.

حملات علیه تاسیسات نفتی عربستان سعودی که آمریکا ایران را عامل اصلی آن می‌داند، خطرات ژئوپولیتیک را علیه بازار جهانی انرژی افزایش داده که می‌تواند بر کل اقتصاد جهان تاثیر منفی بگذارد.

در وهله اولی، نگرانی‌ها متوجه تولید نفت عربستان سعودی، به عنوان اولین تولیدکننده نفت در جهان است که تا پیش از حملات اخیر روزانه حدود ۹/۸ میلیون بشکه نفت تولید می‌کرد.

کاهش پنج میلیون بشکه‌ای نفت عربستان سعودی بر اثر حملات روز شنبه، به معنی از دست رفتن پنج درصد عرضه جهانی نفت است. به همین دلیل شتابی که در افزایش قیمت نفت برنت ایجاد شد، پس از حمله به کویت از سوی صدام حسین در سال ۱۹۹۰بی‌سابقه بوده است.

یک کارشناس بانک آمریکایی جفریز به فایننشیال تایمز گفت که حملات اخیر، «تهدیدات بی‌سابقه‌ای را علیه عرضه» نفت به وجود آورد و «عامل تعیین‌کننده‌ای برای قیمت [نفت] در کوتاه‌مدت» به شمار می‌رود.

عربستان سعودی وعده داده که به زودی تولید نفت خود را به میزان عادی بازگرداند، اما تردیدهایی درباره زمان بازگشت تولید نفت این کشور به میزان ۹/۸ میلیون بشکه نفت در روز مطرح است.

با این حال، دونالد ترامپ،رییس جمهوری آمریکا، در صفحه توییتر خود اعلام کرد: «بعد از حمله به تاسیسات نفتی عربستان سعودی، که ممکن است در قیمت نفت تاثیر داشته باشد، من اجازه استفاده از ذخیره استراتژیک نفت را در صورت لزوم برای حفظ بازارها صادر کرده‌ام.»

پیش از آن نیز، کلین کانوی، مشاور دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا، اعلام کرد که وزارت انرژی آمریکا آماده است برای ثبات بازارهای جهانی، ذخیره استراتژیک نفت خود را به کار گیرد.