افزایش تعداد اعدام شدگان کرمانشاه به دو نفر

پایگاه خبری / تحلیلی نگامسازمان حقوق بشر ایران، ۱۷ اردیبهشت ماه ۱۳۹۸: پیشتر خبر اعدام یک زندانی به نام شایان ابراهیمی در زندان مرکزی کرمانشاه (دیزل آباد) در روز شنبه ۷ اردیبهشت ماه، منتشر شده بود. طبق اطلاعات جدید تعداد اعدام شدگان در این روز دو نفر بوده است.

بنا به اطلاع سازمان حقوق بشر ایران، طبق اطلاعات جدید، یک زندانی دیگر به نام نوراله زنگنه‌وندی، فرزند بگ میرزا روز شنبه ۷ اردیبهشت ماه در زندان مرکزی کرمانشاه اعدام شده است. این زندانی که حدود ۳۸ سال سن داشت، با اتهام «قتل عمد» به قصاص نفس (اعدام) محکوم شده بود.

یک منبع مطلع در این خصوص به سازمان حقوق بشر ایران گفت: «نوراله ۷ سال پیش با سلاح گرم پسردایی خود را در شهر کرمانشاه به قتل رسانده بود».

پیشتر خبر اعدام شایان ابراهیمی در این روز در زندان مرکزی کرمانشاه از سوی سازمان حقوق بشر ایران منتشر شده بود و با این حساب آمار اعدام‌های این روز به دو تن افزایش میابد.

اعدام این دو زندانی تا لحظه تنظیم این خبر از سوی رسانه‌های رسمی اعلام نشده است.

اعدام‌های اعلان نشده اکثریت اعدام‌ها در ایران را تشکیل می‌دهند و این درحالی است که طبق ماده ۲۱ آئین نامه نحوه اجرای احکام اعدام، رجم، صلب، قطع یا نقض عضو باید «خبر اجرای حکم با ذکر نوع جرم و خلاصه رای دادگاه در روزنامه‌ها منتشر» گردد.

بر اساس گزارش سالانه سازمان حقوق بشر ایران، در سال ۲۰۱۸ میلادی، دست‌کم ۲۷۳ نفر در زندان‌های مختلف ایران اعدام شدند که از این تعداد دست‌کم ۱۸۸ نفر با اتهام قتل عمد به قصاص نفس (اعدام) محکوم شده بودند. تقریبا ۶۶ درصد اعدام‌های شمارش شده این سال، یعنی ۱۸۰ مورد از سوی مقامات اعلام نشده‌اند.

عدم درجه بندی برای قتل عمد در ایران باعث می‌شود هر نوع قتلی فارغ از شدت و ضعف و انگیزه متهم، منجر به صدور حکم اعدام شود.