افزایش شاخص بورس چطور به افزایش قیمت در سایر بازارها دامن می زند؟

پایگاه خبری / تحلیلی نگام ، کامران ندری بیان کرد: عمده افزایش قیمت‌هایی که در بازارهایی چون ارز، خودرو و مسکن ایجادشده است ناشی از نقد بودن ثروت در بازار سرمایه است، چرا که بازار سرمایه در چهار ماه گذشته به‌طور میانگین در روز ۲۳ درصد بازدهی داشته است.

به گزارش «نود اقتصادی»، کامران ندری تحلیلگر مسائل اقتصادی اظهار داشت: با توجه به اینکه بازار سرمایه در چهار ماه گذشته رشد بالای ۲۰۰ درصدی داشته به تبع آن بازارهای دیگر چون ارز، خودرو و مسکن هم سوددهی خوبی داشته‌اند، باید گفت که عمده افزایش قیمت‌هایی که در این بازارها ایجادشده است ناشی از نقد بودن ثروت در بازار سرمایه است، چرا که بازار سرمایه در چهار ماه گذشته به‌طور میانگین در روز ۲۳ درصد بازدهی داشته است.

وی بیان کرد: در حال حاضر ارزش بازار سرمایه نزدیک به هشت هزار میلیارد تومان است، عدد بزرگی که اگر ۳ درصد سود در این بازار در نظر بگیریم و بگوییم که مردم ۳ درصد این سود را از بازار خارج می‌کنند، مشخص می‌شود این رقم در سطح اقتصاد کشور چه تقاضایی ایجاد می‌کند. لذا سرریز این سودها وارد بازارهای دیگری چون ارز، مسکن و خودرو شده و موجب افزایش قیمت سایر کالاها نیز می‌شود. بنابراین علی‌رغم اینکه بانک مرکزی اقدامات واقعاً مطلوبی را برای کاهش نرخ تورم و ایجاد ثبات در بازار انجام داده، اما مشخص است این سیاست‌ها به‌تنهایی کافی نبوده است.