افزایش لحظه‌ای قربانیان انفجار فرودگاه کابل؛ مرگ ۱۲ نظامی آمریکایی/طالبان: تحولات مربوط به امنیت را دنبال خواهیم کرد

پایگاه خبری / تحلیلی نگام گزارش‌های رسیده از افغانستان که لحظه به لحظه در حال تغییر است، حاکی است در جریان دو انفجار که روز پنجشنبه چهارم شهریور در خارج از فرودگاه کابل رخ داد دستکم ۶۰ افغان از جمله چند کودک کشته شدند.

خبرگزاری‌ها گزارش دادند که یک انفجار در ابی گیت و انفجار دوم در فاصله نه چندان دور از این محل، در نزدیکی «هتل باران» اتفاق افتاد.

بر اساس گزارش‌ها و فیلم‌های منتشر شده، با توجه به اجساد باقی‌مانده در محل انفجارها احتمال می‌رود شمار کشته‌شدگان بیش از این رقم باشد. بیش از ۱۵۰ تن نیز در این انفجارها زخمی شده‌اند.

یک مقام ایالات متحده گفته است که بر اساس اطلاعات اولیه، دستکم ۱۱ تفنگدار دریایی آمریکا و یک عضو کادر درمان این کشور نیز کشته شده و شماری دیگر زخمی شده‌اند.

مقام‌های آمریکایی می‌گویند که اطلاعات در حال رسیدن است و در تلاش هستند که تعداد واقعی تلفات مشخص شود.

خبرگزاری آسوشیتدپرس گزارش داده که طالبان حملات خارج از فرودگاه کابل که در مناطق تحت کنترل نیروهای آمریکایی رخ داده است را محکوم کرد.

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان، گفته است که این گروه «قویا» حملات روز پنجشنبه را محکوم می‌کند و از نزدیک تحولات مربوط به امنیت را دنبال خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، یک مقام طالبان گفته است که چند عضو این گروه هم در جریان انفجارها زخمی شده‌اند.

آمریکا و چند کشور غربی پیشتر در مورد وقوع حملات انتحاری از سوی گروه حکومت اسلامی، داعش، هشدار داده بودند.

در همین حال، سخنگوی وزارت دفاع آمریکا، پنتاگون، اعلام کرد که انفجار در بیرون از فرودگاه کابل نتیجه یک حمله پیچیده بوده است.

جان کربی در توئیتی نوشت: «ما انفجار در ابی گیت را تایید می‌کنیم که نتیجه یک حمله پیچیده بود و منجر به تلفاتی در میان آمریکایی‌ها و شهروندان شده است».

او ساعاتی بعد اعلام کرد که چند نفر از کارکنان آمریکایی در جریان این دو حمله کشته شدند.

هشدار نسبت به انجام حملات قریب‌الوقوع

فرودگاه کابل و اطراف آن صحنه تجمع هزاران نفر از مردم است که تلاش می‌کنند به‌دنبال تسخیر افغانستان توسط گروه طالبان از این کشور بگریزند.

کشورهای غربی پیشتر نسبت به یک حمله احتمالی قریب‌الوقوع به کابل هشدار داده بودند.

سفارت آمریکا در کابل روز چهارشنبه به شهروندان این کشور توصیه کرد که به فرودگاه بین‌المللی حامد کرزی نروند و از ورودی‌های این فرودگاه فاصله بگیرند.

در پی این هشدار، سه کشور بریتانیا و نیوزیلند و استرالیا نیز با ذکر «تهدید حمله تروریستی» از شهروندان خود و دارندگان ویزای این کشورها خواستند از ورودی‌های فرودگاه فاصله گرفته و در اطراف آن تجمع نکنند.

روزنامه گاردین به نقل از منابع دفاعی بریتانیا می‌نویسد که این هشدارها به خطر حمله انتحاری در فرودگاه یا اطراف آن اشاره دارد.

اما هشدارها در حالی منتشر شده است که خارجی‌هایی که قصد خروج از افغانستان را دارند راه دیگری جز فرودگاه حامد کرزی در کابل ندارند و برخی از آنها چند روز است که پشت درهای فرودگاه در انتظار به سر می‌برند.

در اطلاعیه سفارت آمریکا از شهروندان آمریکایی خواسته شده بود که فورا سه ورودی «اببی»، «شمالی» و «شرقی» را ترک کنند. در این اطلاعیه همچنین آمده بود که افراد تنها در صورتی به فرودگاه مراجعه کنند که پیامی از «یک نماینده دولت آمریکا» دریافت کنند.

این اطلاعیه هشدار در وب‌سایت سفارت آمریکا در کابل منتشر شده و توضیحی بیشتری در خصوص این تهدیدات امنیتی ارائه نشده بود.

با این حال به گزارش روزنامه گاردین در بیانیه وزارت خارجه بریتانیا به نکته دیگری نیز اشاره شده است:‌ «اگر می‌توانید از راه‌های دیگر از افغانستان خارج شوید، بلافاصله اقدام کنید.»

در همین زمینه بن والاس، وزیر دفاع بریتانیا، گفته است که افرادی که می‌خواهند به بریتانیا بروند بهتر است «سعی کنند خود را به مرز برسانند».

روز گذشته جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، هشدار داد که خطر حمله گروه تروریستی موسوم به داعش، حکومت اسلامی-خراسان (داعش خراسان) به فرودگاه کابل افزایش یافته است.

نیروهای آمریکایی و ائتلاف بین‌المللی برای تخلیه پرسنل، شهروندان کشورهای خود و همچنین افغان‌های در معرض خطر از فرودگاه بین‌المللی حامد کرزی استفاده می‌کنند.

عملیات تخلیه افراد و پرسنل از فرودگاه کابل از ۱۱ روز پیش و یک روز پس از تصرف کابل توسط نیروهای طالبان آغاز شده است.

با این حال جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، روز سه‌شنبه گذشته گفته بود که ایالات متحده در مسیر تکمیل کردن تخلیه کلیه نیروها و پرسنل خود از افغانستان تا پایان مهلت مقرر، یعنی ۳۱ ماه اوت، قرار دارد و به زمانی بیش از این نیاز ندارد.

این یعنی خارجی‌هایی که در فرودگاه یا خارج از آن انتظار می‌کشند کمتر از یک هفته برای خروج از کابل وقت دارند، گرچه وزیر امور خارجه آمریکا روز چهارشنبه سوم شهریور گفت که کشورش هیچ ضرب‌الاجلی را برای تخلیه آمریکایی‌ها و افغان‌های در خطر به رسمیت نمی‌شناسد.