افزایش محکومیت اکبر مهاجری به ۳ سال حبس؛ او در دادگاه اول به ۶ ماه زندان محکوم شده بود/ او همزمان با برگزاری اعتراضات آبان در تبریز بازداشت شد

پایگاه خبری / تحلیلی نگام_دیوان عالی کشور با نقضِ رأی دادگاه تجدیدنظر استان آذربایجان شرقی، «اکبر مهاجری» فعال مدنی ساکن تبریز و یکی از بازداشت شدگان اعتراضات آبان ۱۳۹۸ را به سه سال حبس تعزیری محکوم کرد.

بر پایه گزارش‌های رسیده به «ایران وایر»، شعبه ۵۱ دیوان عالی کشور به ریاست «عزیزالله رزاقی»، با نقض رأی دادگاه تجدیدنظر استان آذربایجان شرقی مبنی بر محکومیت شش ماه حبس تعزیری اکبر مهاجری، این فعال مدنی را به سه سال حبس تعزیری محکوم کرده است.

به گفته نزدیکان اکبر مهاجری ارجاع پرونده این شهروند تبریزی به دادگاه عالی کشور با اعمال فشار وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی و با درخواست مستقیم «موسی خلیل الهی»، رئیس کل دادگستری استان آذربایجان شرقی انجام شده است.

اکبر مهاجری همزمان با برگزاری اعتراضات آبان سال ۱۳۹۸ و در پی یورش ماموران امنیتی به منزل شخصی خود در تبریز بازداشت شد. این فعال مدنی تُرک پس از تحمل بیش از دو ماه بازداشت در سلول انفرادی در زندان مرکزی تبریز به قید وثیقه و تا پایان مراحل دادرسی آزاد شد.

اکبر مهاجری در این پرونده ابتدا از سوی شعبه دوم دادگاه انقلاب تبریز به سه سال حبس تعزیری محکوم شد. این حکم در شعبه اول دادگاه تجدیدنظر استان آذربایجان شرقی به شش ماه کاهش یافت.

اکنون شعبه ۵۱ دیوان عالی کشور به درخواست رئیس کل دادگستری استان آذربایجان شرقی و با استناد به ماده ۴۷۵ قانون آیین دادرسی کیفری، مبادرت به رسیدگی ماهوی پرونده کرده و با نقض رأی دادگاه تجدید نظر، حکم دادگاه بدوی مبنی بر محکومیت متهم به سه سال حبس تعزیری را تایید کرده است.