افزایش مرگ‌ومیر ناشی از چاقی در ایران؛ دبیر فدراسیون ورزش‌های همگانی: ۵۹ درصد ایرانیان اضافه ‌وزن دارند

پایگاه خبری / تحلیلی نگاممحمدرضا فروهی، دبیر فدراسیون ورزش‌های همگانی ایران با اشاره به خطرات ناشی از اضافه‌وزن و چاقی مفرط گفت، افزایش تحرک بدنی شهروندان موضوع مهمی است که در مقابله با آن باید برنامه‌ریزی، هماهنگی، تلاش مضاعف و همکاری لازم وجود داشته باشد.

فروهی در مجمع عمومی سالیانه هیأت ورزش‌های همگانی ایلام که به صورت وبینار برگزار شد گفت: «۵۹ درصد مردم ایران دارای اضافه‌وزن و چاقی، ۳۷ درصد دارای فشار خون بالا و ۸۰ درصد مردم نیز دچار بیماری‌های غیرواگیر هستند.»

او با اشاره به این که ۲۰درصد کودکان نیز به چاقی مبتلا هستند به مردم توصیه کرد، با ورزش به جنگ این مشکل رفته و به سلامت خود کمک کنند.

مشکل اضافه‌وزن در دهه‌های اخیر در ایران شدت یافته است. طبق آمار وزارت بهداشت، در سال ۱۳۵۹ حدود ۱۴درصد جمعیت اضافه‌وزن داشتند در حالی که اکنون اعلام می‌شود، ۵۹درصد از ایرانی‌ها اضافه‌وزن دارند.

همراه با سیر افزایشی چاقی تعداد کسانی که در ایران به دلیل پیامدهای ناشی از چاقی مانند دیابت، فشار خون بالا، بیماری‌های قلبی ـ عروقی، سرطان و امثال آن می‌میرند نیز بالا می‌رود.

یکی از دلایل اضافه‌وزن و چاقی مفرط تغذیه نامناسب و کم‌تحرکی است که بسیاری از ایرانیان به آن دچارند.

فروهی با تأکید بر اهمیت ورزش افزود: «امسال برای اجرای برنامه‌های ورزش همگانی در استان‌ها به صورت ملی اعتبار اختصاص یافته که از سوی وزارت ورزش و جوانان و فدراسیون به استان‌ها ابلاغ می‌شود.»

او یکی از مؤلفه‌‌‌های توسعه ورزش را تربیت نیروی انسانی ماهر و متخصص خواند و تصریح کرد، باید با اجرای برنامه‌های بیش‌تر با توجه به استعداد افراد در سنین مختلف و تشخیص علائق و سلائق مردم هر استان راه‌های متناسب را برای افزایش فعالیت بدنی شهروندان شناسایی کرد.