افزایش چشمگیر گروه‌های تندرو مذهبی در ایران؛ تندروهای سلفی به تعدادی از شهروندان در سقز حمله کردند

پایگاه خبری / تحلیلی نگام_بر اساس گزارشهای محلی، در دو حادثه در شهر سقز استان کردستان تعدادی افراد “تندرو سلفی” به شماری از شهروندان این شهر “حمله” کرده‌اند.

به گزارش بی بی سی، در تصاویری که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده دیده می‌شود که یک فرد “قمه” به دست بعد از درگیری با یک شخص دیگر و میانجی‌گری عابرین سوار بر موتور سیکلت محل را ترک می‌کند.

در حادثه‌ای مشابه که برخی از رسانه های حقوق بشری نیر گزارش کرده اند دو شب پیش هم گروهی که گفته می‌شود از اعضای گروه‌های اسلامگرای “سلفی” بوده‌اند در جاده “ملقرنی” سقز با “چاقو و قمه به پنج جوان” حمله کرده‌اند. گفته می‌شود در نتیجه این حمله تعدادی از طرفین زخم برداشته و در بیمارستان امام خمینی این شهر بستری شده‌اند.

یک شاهد عینی به بی‌بی‌سی فارسی گفت که فعالیت علنی برخی از گروه‌های تندرو مذهبی در شهر در یک ماه گذشته افزایش چشم‌گیری داشته و به بهانه “کفر‌گویی” و بی‌حجابی شهروندان را تهدید می‌کنند.

همین گزارش‌های حاکی است، نزدیک به دو هفته پیش در حادثه مشابهی در شهر مریوان، “گروهی از اسلامگراهای سلفی” به یک فرد در محله “دارسیران” حمله کرده بودند. چند روز پس از آن فرد مضروب با انتشار یک ویدیو در شبکه‌های اجتماعی “احساس ندامت و توبه” کرده بود.

یک فعال مدنی کرد در گفتگو با بی‌بی‌سی فارسی می‌گوید که عدم دخالت نهادهای امنیتی در مقابله با این حوادث نگرانی شهروندان شهرهای کردنشین ایران را به دنبال داشته است.