افزایش چند برابری تقاضای ورود دانشجویان به دانشگاه‌های داخل کشور

پایگاه خبری / تحلیلی نگام، سرپرست مرکز خدمات آموزشی وزارت بهداشت از افزایش چندین برابری تقاضا برای ورود دانشجویان به دانشگاه‌های علوم پزشکی داخل کشور به دلیل نوسانات ارزی خبر داد و گفت: در حال حاضر ۷۰۰۰ دانشجوی ما در دانشگاه‌های خارجی مشغول تحصیل هستند که حدود نیمی از آنها درخواست ادامه تحصیل در دانشگاه‌های داخل را دارند.

به گزارش اعتمادآنلاین، امیراحمد اخوان، سرپرست مرکز خدمات آموزشی وزارت بهداشت به مهمترین خدمات مرکز خدمات آموزشی وزارت بهداشت اشاره کرد و گفت: این مرکز کلیه امور آموزشی مربوط به دانشجویان داخل و خارج از کشور، ارزشیابی مدارک و برخی خدمات مربوط به دانشجویی را انجام می‌دهد و پُر مراجعه کننده ترین مرکز در وزارت بهداشت است.

وی در ادامه با تاکید بر اینکه بیش از ۷۰۰۰ دانشجو در خارج از کشور مشغول تحصیل هستند که کمتر از نیمی از این دانشجویان درخواست مراجعت به دانشگاه‌های ایران را دارند گفت: کسانی که قبل از سال ۲۰۱۹ شروع به تحصیل کرده باشند و شرایط ورود به دانشگاه داخل را داشته باشند می‌توانند به کشور برگردند و این دانشجویان می‌توانند در سامانه‌های وزارت خارجه و وزارت بهداشت درخواست انتقال به دانشگاه داخل را ثبت کنند.

سرپرست مرکز خدمات آموزشی وزارت بهداشت تاکید کرد: از زمانی که دانشجویان متقاضی ورود به دانشگاه‌های داخل درخواست انتقال خود را ثبت می‌کنند در یک پروسه زمانی مشخص پرونده آنها مورد بررسی قرار می‌گیرد. تعدادی از این افراد برای ورود به کشور تایید می‌شوند و هر هفته پرونده ۸۰ متقاضی برای مصاحبه به وزارت بهداشت ارجاع می‌شود و این افرد اگر در مصاحبه حداقل شایستگی لازم را داشته باشند به دانشگاه‌ها معرفی می‌شوند و دانشگاه می‌تواند از آنها مجدد مصاحبه بگیرد و در صورتیکه پذیرفته شدند اسامی آنها به وزارت بهداشت اعلام می‌شود.

اخوان گفت: درخواست‌ ادامه تحصیل دانشجویان علوم پزشکی در دانشگاه های داخل کشور در مقایسه با سال‌های گذشته افزایش یافته و نوسانات ارزی در این تقاضا خیلی موثر بوده است. در واقع این درخواست‌ها نسبت به سال‌های قبل چند برابر شده است و چون خانواده‌ها کشش پرداخت هزینه‌های تحصیل در خارج از کشور ندارند در نتیجه مایل هستند فرزندان آنها به دانشگاه‌های داخل برگردند.

سرپرست مرکز خدمات آموزشی وزارت بهداشت تاکید کرد: عمده تقاضاها برای بازگشت  دانشجویان به دانشگاه‌های داخل در سه رشته پرمتقاضی یعنی “دندانپزشکی”، “داروسازی” و “پزشکی” است و با توجه به اینکه این افراد در دانشگاه‌ها توزیع می‌شوند در نتیجه دانشگاه‌ها در مورد ظرفیت پذیرش این دانشجویان چندان مشکلی ندارند و معضلی در مورد ظرفیت پذیرش دانشجویان نداریم.