افشاگری افسر اطلاعاتی امارات از “بندهای محرمانه” توافقنامه عادی سازی با اسرائیل

پایگاه خبری / تحلیلی نگام _ افسر اطلاعاتی اماراتی از “بندهای محرمانه” توافقنامه عادی سازی بین ابوظبی و تل‌آویو پرده برداشت که از جمله آن اقدام اسرائیل برای نظارت بر بنادر دریایی، پایگاه‌های هوایی،‌ شبکه‌های مخابراتی، شبکه‌های مجازی و حساب‌های بانکی است که باعث شده کاربران این توافقنامه را “توافقنامه اشغالگری” بخوانند و درباره پیامدهای منفی آن بر بقیه کشورهای منطقه هشدار دهند.

حساب کاربری “بدون سایه” که از سوی افسر اطلاعاتی امارات در توییتر اداره می‌شود تحت عنوان “بندهای محرمانه عادی سازی” مطالبی را توییت کرده و نوشته است: اسرائیل به نظارت بر تمام حساب‌های افراد، شرکت‌ها، موسسات خصوصی فعال در داخل کشور و نظارت بر تمامی حواله‌جات بانکی می‌پردازد.

او در ادامه این مطالب آورده است: تمامی بنادر دریایی و پایگاه‌های هوایی تحت نظارت دائم اسرائیل خواهند بود. همچنین اسرائیل بر تمام شبکه‌های ارتباطی و شبکه‌های مجازی و اسامی افراد و تابعیت‌های کارمندان در رسانه‌ها، روزنامه‌ها و شبکه‌های تلویزیونی دولت نظارت خواهد داشت.

این حساب کاربری اشاره می‌کند، تل‌آویو از اطلاعات تمامی دیپلمات‌ها، نظامیان، کارمندان مدنی و کارمندان سفارت‌خانه‌های امارات در خارج اطلاع خواهد یافت. همچنین از حساب‌های بانکی آنها و محل زندگی‌شان در کشورهایی که مقیم آنها هستند، مطلع خواهد شد.

او در این حساب کاربری می‌افزاید، امارات “تمام حجم سلاح‌ها، منابع آن، صنایع و سال‌های امحا و رهایی از آنها، محل‌های ذخیره سازی آنها و اسامی محافظان آنها را در اختیار اسرائیل می‌گذارد.

او همچنین از نشست‌های هماهنگی اطلاعاتی اسرائیل و هند در امارات به طور دوره‌ای که با اطلاع سازمان امنیتی امارات انجام می‌شوند، پرده برداشت.

این اطلاعات منجر به بحث و جنجال بسیار در توییتر شد. یکی از فعالان توییت کرد، اگر درست باشد ولیعهد ابوظبی کشورش را فروخته و تقدیم اسراییل کرده است. دیگر امارات کشور مستقل نخواهد بود و دیگر اسراری نخواهد داشت. چه آینده‌ای در انتظار ملت این کشور خواهد بود؟

یک کاربر دیگر نوشت: کل امور کشور تقدیم اسراییل می‌شود تا به لحاظ قانونی به خاطر اقداماتش در گذشته و اقداماتش در آینده از نابودی ملت‌ها و کشورهای اسلامی و عربی رهایی یابد. بن زاید جنگ علیه مسلمانان و اسلام را زمانی که با شیاطین هم‌پیمان می‌شود، افزایش خواهد داد.

فعالی به نام عارف الزین می‌گوید: این خودکشی کشور و ملت و تحویل آینده زندگی‌شان به آنهاست. زندگی زیر لطف اسرائیلی‌ها چه ارزشی دارد؟

فعال فلسطینی می‌گوید این توافقنامه اشغالگری است و این توافق تحت نظارت آمریکا یعنی امارات هر آنچه اسرائیل و آمریکا می‌خواهند، انجام دهد.

کاخ سفید،روز پنجشنبه ۲۳ مرداد در بیانیه‌ای اعلام کرده است که بنا به طرح دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا، اسرائیل و امارات روند «عادی‌سازی کامل روابط» خود را آغاز کرده‌اند. 

دولت دونالد ترامپ در بیانیه‌ای اعلام کرده است که بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل و شیخ محمد بن زیاد، ولیعهد پایتخت امارات برای برقراری صلح و عادی سازی توافق کردند.

در این بیانیه بنیامین نتانیاهو ، نخست وزیر اسرائیل و محمد بن زاید ، ولیعهد ابوظبی ، ابراز امیدواری کردند که «دستیابی به موفقیت تاریخی صلح در خاورمیانه را ارتقا بخشد».

در این بیانیه تاکید شده است که در راستای این توافق «اسرائیل برنامه‌های خود را برای الحاق بخش بزرگی از کرانه باختری را به خاک خود به حالت تعلیق در می آورد».

اکنون اسرائیل هیچ رابطه دیپلماتیک با کشورهای عربی حوزه خلیج فارس نداشته است.

در سال‌های گذشته نگرانی‌های مشترک اسرائیل و کشورهای عربی حوزه خلیج فارس در مورد نفوذ منطقه‌ای جمهوری اسلامی ایران منجر به تماس‌های غیر رسمی بین مقامات اسرائیلی و عربی شده است.