افشای جزئیاتی از مذاکرات وین توسط یک دیپلمات آمریکایی: توافق، ممکن به نظر می‌رسد اما حتمی نیست

پایگاه خبری / تحلیلی نگام_ یک دیپلمات ارشد آمریکایی در مصاحبه با وبسایت «دیپلماتیک» گفت، آخرین دور مذاکرات وین پربازده‌ترین و مثبت‌ترین دور مذاکرات از آغاز آن تاکنون بوده است.

این دیپلمات آمریکایی که نامش فاش نشده گفت: «توافق، ممکن به نظر می‌رسد اما صدرصد یا حتمی نیست».

او افزود:«مذاکره کنندگان پیشرفت واقعی داشته‌اند، اما هنوز اختلافات عمده‌ای وجود دارد و دشوار‌ترین موضوعات برای مرحله نهایی باقی مانده است».

‌حل مشکلات باقی مانده دشوار است

دیپلمات آمریکایی گفت: «ما قطعاً پیشرفت کرده‌ایم اما هنوز اختلافات زیادی وجود دارد و کارهای زیادی باید انجام شود».

او اظهار داشت: «هر چه به پایان مذاکرات نزدیک‌تر می‌شویم، حل و فصل مشکلات باقی‌مانده دشوارتر می‌شود».

دیپلمات آمریکایی گفت، دور چهارم مذاکرات که به مدت ۱۰ روز به طول انجامید و چهارشنبه گذشته ۱۹ می ۲۰۲۱ (۲۹اردیبهشت)، به پایان رسید، برای تهیه نقشه راه و ارائه «طرح کلی» توافق احتمالی بین آمریکا و ایران بود. در این دوره به پیشرفت کافی که به طرفین امکان بازگشت کامل به توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ را می‌دهد، دست یافتیم.

او در عین حال تأکید کرد که زمان دستیابی به توافق تاکنون نامشخص است اما طرفین گامهایی برای درک ویژگی‌هایی که قرار است براساس آن توافق آینده انجام گیرد، برداشته‌اند.

تاثیر انتخابات ایران

این دیپلمات افزود، آنچه به قطعی نبودن نتایج این مذاکرات می‌افزاید، نداشتن قدرت شناخت تأثیراتی است که انتخابات ریاست جمهوری ایران بر روند مذاکرات و گفتگوهای حساس سیاسی خواهد گذاشت.

انتخابات ریاست جمهوری ایران قرار است در ۱۸ ژوئن (۲۸خرداد) برگزار شود.

او تاکید کرد، تأثیر احتمالی انتخابات ریاست جمهوری ایران بر روند مذاکرات وین هنوز نامشخص است، اما ممکن است مانع جدی در مسیر تحرک دیپلماسی شود، به‌رغم اینکه روش کار شرکت‌کنندگان در گفتگوهای وین تاکنون روشن بود همه برای پیشرفت مذاکرات و رسیدن به توافق تلاش می‌کردند.

او گفت: «ما مساله را به عهده ایران گذاشتیم تا ببینیم چگونه با کارت‌هایش بازی کرده و پرونده‌های خود را چگونه مدیریت می‌کند».

گفتنی است که چهارشنبه گذشته، دیپلمات‌های ارشد بریتانیا، فرانسه و آلمان تاکید کردند که پیشرفت ملموس در مذاکرات هسته‌ای وجود دارد، اما هیچ تضمینی برای موفقیت آن نیست، زیرا به گفته آنها مسائل بسیار دشواری وجود دارد که هنوز حل نشده است.

دور چهارم مذاکرات در تاریخ ۷ ماه می (۱۷اردیبهشت) میان اعضای باقیمانده در توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ ، یعنی ایران، روسیه، چین، فرانسه، بریتانیا و آلمان از سر گرفته شد. این مذاکرات به بیش از ۱۰ روز به طول انجامید، اما موفقیت چشم‌گیری حاصل نشد.