افشای مقر موشکی سپاه پاسداران در هرمزگان؛ ۷ جایگاه پرتاب موشک

پایگاه خبری / تحلیلی نگام ، مؤسسه بین‌المللی مطالعات استراتژیک، مستقر در لندن تصاویر ماهواره‌ای تازه‌ای را منتشر کرده است که هفت جایگاه پرتاب موشک را در حاجی‌آباد استان هرمزگان نشان می‌دهند.

به گزارش ایران وایر، این جایگاه‌ها برای پرتاب موشک های بالستیک با سوخت جامد از نوع «فاتح» ساخته شده است.

به گفته تحلیلگران حوزه دفاعی موسسه بین‌المللی مطالعات استراتژیک، این جایگاه‌های پرتاب موشک در شیبی خاص در دامنه یک کوه ساخته شده که هدف آن استقرار موشک‌ها برای یک نشانه‌گیری دقیق است.

این تحلیلگران گفته‌اند که دامنه تند کوه و شیب خاص هفت جایگاه شلیک رو به جهتی است که موجب نگرانی پایگاه‌های هوایی نظامی مستقر در عربستان سعودی و بحرین می‌شود.

موسسه بین‌المللی مطالعات استراتژیک تاکید کرده است که با توجه به خطر گسترش توانایی‌های موشکی ایران، احداث این سایت جدید توجه سرویس های اطلاعاتی بین المللی را به خود جلب خواهد کرد.

یک تحلیل‌گر دفاعی موسسه بین‌المللی مطالعات استراتژیک،‌ در این زمینه به پایگاه خبری نشنال گفت تصاویر ماهواره‌ای نشان می‌دهد موشک‌های فرورفته در دامنه شیب‌دار به سوی مناطق وسیعی از عربستان سعودی، و به طور بالقوه ریاض، نشانه گرفته شده است.

به گفته او، این منطقه عربستان همچنین محل استقرار تعدادی از پایگاه‌های نظامی از قبیل مرکز بزرگ لجستیکی نیروی هوایی آمریکا است.

جمهوری اسلامی تاکنون وجود این سایت موشکی در حاجی‌آباد هرمزگان را اعلام نکرده بود.

سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در سال‌های گذشته به طور مداوم به توسعه موشک‌های نوع «فاتح» که با سوخت جامد کار می‌کنند، پرداخته است.

بنا به گزارش «موسسه بین‌المللی مطالعات استراتژیک»، یک ویژگی مشترک موشک‌های فاتح، پرتاب افقی نه عمودی آنهاست.

اکثر این موشک های دارای برد تقریبی ۲۵۰تا ۳۰۰کیلومتر هستند اما نوع پیشرفته و سبک آن ۵۰۰ کیلومتر نیز برد دارند.

موسسه بین‌المللی مطالعات استراتژیک، در گزارش خود از نبود هیچ پوششی برای جلوگیری از تصویربرداری ماهواره‌ای از این سازه موشکی سپاه پاسداران اظهار تعجب کرده و نوشته که این پایگاه اکنون در دسترس حملات هوایی قرار دارد.