افشای مکالمه مک‌کارتی و ترامپ، پرونده محاکمه او را پیچیده‌تر می‌کند/ پایان دفاعیات وکلای ترامپ

پایگاه خبری / تحلیلی نگام _ در پی افشای مکالمه دونالد ترامپ، رئیس جمهوری سابق آمریکا و مک‌کارتی، یک سناتور دموکرات آمریکایی خواستار توقف جلسات محاکمه ترامپ و بررسی بیشتر در خصوص اقدامات او در روز یورش به کنگره شد.


به گزارش اسپوتنیک، شلدون وایت هاوس به دلیل درز متن مکالمه تلفنی میان رئیس جمهور سابق و کوین مک کارتی، رهبر اقلیت جمهوری خواه مجلس نمایندگان به تاریخ ۶ ژانویه خواستار توقف روند دادرسی محاکمه ترامپ و بررسی بیشتر در این باره شد.


سناتور وایت هاوس در پیامی توئیتری نوشت بایدن مک کارتی و تامی تابرویل، سناتور ایالت آلاباما را با ادای سوگند به ذکر واقعیات آن روز وادار کرد. او همچنین خواستار بررسی مجدد مسئله ایمنی معاون رئیس جمهور از سوی سرویس مخفی آمریکا شد. سناتور ایالت رود آیلند تاکید کرد باید این مسئله مشخص شود که ترامپ تا چه اندازه درباره یورش کنگره مطلع بوده و از چه زمانی در جریان آن قرار گرفت.


شبکه خبری سی ان ان به تازگی با استناد به گفته برخی نمایندگان آگاه کنگره نوشت کوین مک کارتی در ۶ ژانویه با ترامپ تماس تلفنی داشت و شرایط کنگره را برای او توصیف کرد و از او خواهش کرد تا حامیانش را به آرامش دعوت کند، اما رئیس جمهوری سابق آمریکا از دعوت حامیانش به آرامش باوجود خواهش‌های مک کارتی امتناع کرد.


با درز این مکالمه تلفنی به رسانه‌های آمریکا، احتمالا پرونده استیضاح ترامپ که در سنا در حال پیگیری است، ابعاد تازه‌ای به خود می‌گیرد.

این در حالی است که محاکمه دونالد ترامپ که به اتهام تحریک برای شورش از روز سه‌شنبه آغاز شد، روز جمعه به دفاعیات وکلای وی رسید که حق داشتند به مدت ۱۶ ساعت در ۲ روز ارائه دهند.


اما این وکلا، دفاعیات خود را در حدود چهار ساعت انجام دادند و به این ترتیب نوبت به سناتورها به عنوان هیات منصفه رسید تا پرسش‌های خود را از دو طرف دعوا مطرح کنند.

با پایان یافتن مدت این پرسش و پاسخ انتظار می‌رود، سنا روز شنبه امروز که یک روز تعطیل است از ساعت ۱۰ صبح تشکیل جلسه دهد و رای‌گیری نهایی در ساعت ۳ بعدازظهر به وقت محلی انجام شود. هنوز ممکن است تغییراتی در این برنامه ایجاد شود.


تمرکز وکلای ترامپ بر این بود که اثبات کنند بین یورش به کنگره در ۱۷ دی‌ماه که توسط هواداران او انجام شد و سخنرانی او ارتباطی وجود ندارد و او نقشی در این حادثه نداشته است.


در مقابل،۹ مدیر استیضاح منتخب مجلس نمایندگان که نقش دادستان را داشتند، کوشیدند تا با ارائه ادله، تصاویر شورش و اظهارات و توئیت‌های ترامپ، نقش او را در بروز این حادثه برجسته سازند.

برای مجرم شناخته شدن رئیس جمهوری سابق آمریکا که در مدت چهار سال، ۲ بار استیضاح شد به رای مثبت ۶۷ نماینده نیاز است که با توجه به برابر بودن تعداد کرسی‌های دو حزب، ۱۷ رای جمهوری‌خواه ضروری است.


در رای‌گیری اولیه برای قانونی دانستن این محاکمه، تنها ۶ جمهوری‌خواه رای مثبت دادند که با احتساب آن، هنوز به ۱۱ جمهوری‌خواه دیگر نیاز است. موضوعی که احتمال آن بسیار ضعیف دانسته می‌شود.

✍️ دیدگاه شما 🙏