افشای گفت‌وگوی دو هفته پیش ترامپ و نتانیاهو / رسانه اسرائیلی: ترامپ احساس می‌کند نتانیاهو به او خیانت کرده؛ او انتظار داشت نخست وزیر اسرائیل در انتخابات علنا از او حمایت کند

پایگاه خبری / تحلیلی نگام ، یک وبگاه اسرائیلی در گزارش خود نوشت که دونالد ترامپ که انتظار داشت نخست‌وزیر اسرائیل علنا از او در انتخابات آمریکا حمایت کند، احساس می‌کند که به او خیانت کرده است.

پایگاه عبری زبان واللا (نزدیک به محافل شهرک‌نشینی اسرائیل ، پنجشنبه پنجم نوامبر در گزارشی نوشت که «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا از «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر اسرائیل به دلیل عدم حمایتش در انتخابات ریاست‌‌جمهوری ناامید شده است.

به گزارش خبرگزاری «اسپوتنیک» روسیه، در این گزارش آمده است: دولت آمریکا احساس می‌کند که نتانیاهو به آن خیانت کرده پس از آنکه علنا از ترامپ حمایت نکرد و با تمام توان تلاش کرد که در باتلاق سیاسی آمریکا نیفتد. به همین دلیل نیز ترجیح داد که به صراحت نامزد مورد علاقه خود در این انتخابات را اعلام نکند.

بنا بر این گزارش، نتانیاهو امیدوار بود که نتایج اولیه انتخابات آمریکا از پیروزی ترامپ خبر دهد اما اشتباه می‌کرد و برای همین فعلا سکوت کرده است و خود را برای فرستادن پیام دوستی برای «جو بایدن» نامزد دموکرات‌ها آماده می‌کند.

در ادامه این گزارش آمده است: مکالمه تلفنی دو هفته پیش میان ترامپ، نتانیاهو و سران سودان که طی آ ن توافق عادی‌سازی خارطوم با اسرائیل اعلام شد، تاریخی بود اما تنها بخش کوچکی از آن مقابل دوربین‌های تلویزیونی نگرانی مشاوران نتانیاهو را به همراه داشت. آن بخش نیز مربوط به سوالی بود که ترامپ از نتانیاهو پرسید که نامزد مورد علاقه و ارجح از نظر او کیست؟ وی نیز با دیپلماسی به این سوال پاسخ داد و گفت که خوشبخت است با هر کسی در آمریکا که می خواهد صلح را پیش ببرد همکاری کند.

اما تنها چند ساعت پس از این مکالمه، یک گفت‌وگوی غیررسمی میان یکی از مشاوران ترامپ و یکی از مشاوران نتانیاهو صورت گرفت و طی آن، طرف آمریکایی اعلام کرد که از واکنش نتانیاهو ناامید شده و انتظار داشته که وی حمایت بیشتری از ترامپ از خود نشان دهد.

نخست‌وزیر اسرائیل پیش‌تر با اشاره به سیاست‌های آمریکا در قبال تل‌آویو همچون به رسمیت شناخته شدن قدس شریف به عنوان پایتخت اسرائیل، مذاکرات سازش و تلاش برای عادی سازی روابط با برخی کشورهای عرب منطقه گفته بود که نمی‌خواهد درباره اینکه چه کسی در انتخابات آمریکا پیروز خواهد شد پیش‌بینی کند اما امیدوار است سیاست کنونی آمریکا که به توافقات عادی‌سازی با کشورهای عربی منجر شد با هر دولت دیگر ادامه یابد.

نتانیاهو همچنین گفت که حمایت هر دو حزب آمریکا از این رژیم مهم بوده و وی در گذشته نیز اختلافاتی با جمهوری‌خواهان و دموکرات‌ها داشته است اما واقعیت این است که طی ۲۵ سال گذشته تل‌آویو توافقی نداشته، اما در دوره ریاست جمهوری ترامپ، سه توافق حاصل شد و این واقعیت است.

در حالی که برخی مقامات اسرائیلی نشان می‌دهند که نگران رئیس‌جمهور شدن بایدن هستند، «روبن بن شای» تحلیلگر امنیتی اسرائیلی می‌گوید که اختلاف سیاست‌های بایدن و ترامپ، بر خلاف چیزی که در سخنرانی‌هایشان دیده می‌شود، چندان نخواهد بود.

وی معتقد است هرچند جو بایدن و دونالد ترامپ هر دو به طور مختلفی عمل می‌کنند، اما انتظار نمی‌رود که جو بایدن شناسایی قدس به عنوان پایتخت اسرائیل یا حاکمیت این رژیم بر بلندی‌های جولان را لغو کند. علاوه بر این بایدن به لزوم «حفظ برتری نظامی» رژیم اسرائیل پایبند است و این فاکتور را در فروش جنگنده اف-۳۵ به نیروی هوایی امارات در نظر دارد.