افشای یکی از مخوف‌ترین زندان‌های مخفی جمهوری اسلامی: پلاک صد شیراز/ این بازداشتگاه در نزدیکی زندان عادل‌آباد و تحت نظارت وزارت اطلاعات فعالیت می‌کند

پایگاه خبری / تحلیلی نگامبازداشتگاه پلاک صد یک بازداشتگاه سری و غیررسمی در شیراز تحت نظارت وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی ایران است که در نزدیکی زندان عادل‌آباد فعالیت می‌کند.

پس از بازداشت حبیب افکاری برادر کوچک خانواده در سال ۱۳۹۷، هر سه برادران افکاری از آگاهی به بازداشتگاه وزارت اطلاعات موسوم به «پلاک ۱۰۰» منتقل شدند. تا قبل از این انتقال فقط نوید افکاری در جریان شکنجه و بازجویی، اتهاماتش را پذیرفته بوده اما در بازداشتگاه پلاک ۱۰۰، این افراد تمامی اتهامات وارده علیه خودشان را می‌پذیرند.

منبع مطلع نزدیک به خانواده افکاری گفته بود نوید، وحید و حبیب افکاری روزهای طولانی تحت فشار اداره آگاهی علیه خود «اعتراف» نکردند، اما در پلاک ۱۰۰ ماجرا به کلی تغییر کرد و چیزهایی که از اداره اطلاعات شیراز تعریف کردند دهشتناک است. در اداره آگاهی تهدید و کتک بود، کشیدن پلاستیک [روی] سرشان یا زدن یکی جلوی دیگری یا تهدید به قتل آن دیگری اما این حرف‌ها در مقابل آنچه در اداره اطلاعات گذشته‌است، معمولی‌اند. در اداره اطلاعات بازی روانی می‌کنند. حبیب را که بسیار به نوید وابسته بوده، تهدید کرده بودند که اگر اعتراف نکنی، نوید را می‌کشیم. یا نوید را تهدید می‌کردند که وحید را می‌کشیم. با استفاده از هر کدام دیگری را تحت فشار می‌گذاشتند. گفته بودند می‌دانید اگر پای خواهر و مادرتان کشیده شود این‌جا چه بر سرشان خواهد آمد؟ یا فلانی و فلانی را می‌شناسید؟ و اسم «کاووس سیدامامی» را برده بودند که در زندان کشته شده بود و گفته بودند ما او را با آن همه شهرتش کشتیم و آب از آب تکان نخورد، شما که عددی نیستید.»