افغانستان: ممنوعیت واردات مرغ از ایران

 

پایگاه خبری / تحلیلی نگام ، براساس آمار رسمی سالانه حدود ۵۰۰ تن گوشت و ۳۴۰ میلیون تخم مرغ در افغانستان تولید می‌شود که به اندازه حدود نیمی از مصرف این کشور است.

وزارت زراعت و مالداری افغانستان اعلام کرد که برای حفاظت از سلامتی شهروندان و مرغداری‌ها، واردات مرغ و محصولات آن را از ایران به طور موقت ممنوع کرده است.

به گزارش عصرایران به نقل از بی بی سی، در اعلامیه این وزارتخانه که روز چهارشنبه ۱۷ بهمن، به رسانه‌ها فرستاده شد، آمده است که این تصمیم بر اساس گزارش سازمان دامپزشکی ایران و سازمان جهانی بهداشت حیوانی مبنی بر تثبیت بیماری آنفلوانزای پرندگان در شمال ایران گرفته شده است.

بر اساس قانون افغانستان، در ابتدا این ممنوعیت و قرنطینه برای ۲۱ روز ادامه پیدا می‌کند و بعدا با در نظر گرفتن وضعیت بیماری در ایران، در مورد ادامه یا رفع آن تصمیم گرفته می‌شود.

افغانستان یکی از مهمترین مقاصد صادرات ایران به شمار می‌رود و حجم تجارت میان دو کشور در سال‌های اخیر به صورت چشگمیری افزایش یافته است.

مقام‌های ایران اعلام کردند که مبادله اقتصادی میان افغانستان و ایران اکنون به سه میلیارد دلار رسیده است اما اتاق تجارت افغانستان می‌گوید که مجموع تجارت سالانه افغانستان و ایران حدود یک میلیار دلار در سال است.

وزارت زراعت افغانستان می‌گوید سال گذشته نیز از طریق پرندگان مهاجر، بیماری آنفلونزای مرغی وارد افغانستان شده بود که با تلاش و تطبیق برنامه‌های پیشگیرانه، از گسترش آن جلوگیری شد و بیماری مهار شد.

بر اساس اطلاعات وزارت زراعت افغانستان، اکنون این کشور در تولید مرغ و محصولات آن به خودکفایی نزدیک است و این نهاد پیش از این واردات مرغ‌های پیر را به این کشور منع کرده بود.

براساس آمار رسمی سالانه حدود ۵۰۰ تن گوشت و ۳۴۰ میلیون تخم مرغ در افغانستان تولید می‌شود که به اندازه حدود نیمی از مصرف این کشور است.