اقتصاددانی که می‌خواهد دیپلمات شود

محسن رضایی به نظر می‌رسد سودای جدی انتخابات را در سر دارد؛ برای همین اظهار‌نظرهای عجیبی از او شنیده می‌شود.

او این‌روزها در دو حوزه اقتصاد و دیپلماسی، زیاد اظهار‌نظر می‌کند و همین برخی را به این گمانه انداخته که بعد از ردای اقتصاد، بدش نمی‌آید ردای دیپلمات را هم بر تن کند.

تا‌جایی‌که او در یک سال اخیر با دو لایحه مرتبط با FATF به‌شدت مخالفت کرده و محبوب دلواپسان شده است.

رضایی این‌روزها سیاست خارجی دولت را به نقد و انتقاد بسته است.

برای نمونه در توییتی نوشته: «اگر دیپلماسی رسمی ما با محور قرار‌دادن منافع ملی بر ۱۵ کشور همسایه و ۲۵ کشور دیگر منطقه متمرکز شده بود و به‌جای سراب ۱+۵، واقعیت ۱+۲۵ را دنبال می‌کردیم، امروز با به‌میدان‌آوردن فعالان بخش خصوصی کشورمان، بی‌اثر‌شدن تحریم‌های ظالمانه را شاهد بودیم».

محسن رضایی آبان نیز در پاسخ به پرسشی درباره برخی ادعاها مبنی بر ارجحیت پیروزی بایدن در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا برای کشورمان گفته بود: بایدن می‌گوید «اگر رئیس‌جمهور شوم به برجام برمی‌گردم، اما ایرانی‌ها باید برجام ۲ و ۳ را هم بپذیرند؛ یعنی برد موشک‌هایشان را محدود کنند و در منطقه حضور نداشته باشند و در صورت پذیرش این شروط، تحریم‌ها را برمی‌داریم».

مسئله اصلی، لغو تحریم‌ها علیه کشورمان است که ترامپ و بایدن هیچ پیشنهاد جدیدی برای آن ندارند.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در پاسخ به پرسش دیگری مبنی بر اینکه با توجه به تجربه برجام، حتی اگر پیشنهاد جدیدی ارائه شود، مذاکره و توافق احتمالی با کاخ سفید چقدر اطمینان‌آور است، گفته بود: ملت و نظام جمهوری اسلامی دیگر به هیچ قول و صحبتی که پشتوانه عملی نداشته باشد، اعتماد ندارند. ما جز عمل به چیز دیگری فکر نمی‌کنیم و باید عمل ببینیم.