اقتصاد اول منطقه و نگرانی کمبود مرغ و تخم‌مرغ؛ قوه مجریه به ریاست رئیسی تشکیل جلسه داد

پایگاه خبری / تحلیلی نگامدر پی ابراز «نگرانی‌هایی» از سوی مجلس شورای اسلامی در زمینه تأمین برخی کالاهای اساسی از جمله مرغ و گوشت و برنج، روز چهارشنبه ۱۷ شهریور، قوه مجریه به ریاست ابراهیم رئیسی، تشکیل جلسه داد و به منظور «آرامش بازار»، برای شرکت سهامی پشتیبانی امور دام مجوز واردات تخم‌مرغ نطفه‌دار گوشتی در شش‌ماهه دوم سال ۱۴۰۰ صادر کرد.

به گزارش ایرنا، علی نیکزاد، نایب‌رییس اول مجلس شورای اسلامی، با اعلام جلسه شب سه‌شنبه وزیر جهاد کشاورزی با اعضای مجلس شورای اسلامی، گفت، «تعدادی از نمایندگان مجلس درباره تأمین کالاهای اساسی نگرانی داشتند» و در این جلسه به وزیر اعلام شد که باید برای «گندم، برنج، گوشت، مرغ و سایر کالاهای اساسی»، «ذخیره استراتژیک داشته باشیم» و «بتوانیم تمهیداتی را از الآن برای شب عید فراهم کنیم.»

در پی جلسه وزیر جهاد کشاورزی با نمایندگان مجلس شورای اسلامی، صبح روز چهارشنبه، هیئت دولت تشکیل جلسه داد و ضمن دادن مجوز برای واردات تخم‌مرغ نطفه‌دار گوشتی، به شرکت پشتیبانی امور دام کشور اجازه داد برای سرعت‌بخشی به کارها، از ظرفیت «شرکت‌های خصوصی دارای اهلیت» بهره گیرد.

در همین زمینه، آرش آذرمی که در توییتر خود را روزنامه‌نگار و تحلیل‌گر اقتصادی معرفی کرده، نوشت: «باورکردنی نیست که هیئت دولت بنشیند و در مورد این جزئی‌ترین مسائل بازار هم دخالت کند. این سطح از دخالت و برنامه‌ریزی متمرکز فکر نکنم در کشورهای کمونیستی هم سابقه داشته باشد.»

در روزهای نخستین تیر ماه، بازار ایران با کمبود شدید مرغ و افزایش بی‌سابقه قیمت مواجه شد، تا جایی که در برخی مناطق توزیع مرغ سهمیه‌بندی شد و شهروندان تنها با ارائه کارت ملی می‌توانستند مقدار مشخصی از این ماده غذایی را بخرند.

هم‌زمان، دست‌اندرکاران بازار تخم‌مرغ، از قطع صادرات این ماده غذایی خبر دادند و اعلام کردند که تنها «عوامل وزارت جهاد کشاورزی» قادر به صادرات تخم‌مرغ هستند.

به گفته رئیس هیئت مدیره اتحادیه مرغ تخم‌گذار استان تهران، کاهش تولید تخم‌مرغ را به دلیل کشتار مرغ‌ها به خاطر مطلوب نبودن شرایط تولید و کمبود جوجه‌ریزی دانسته بود.

موج گرانی و کمبود مواد مورد نیاز روزانه، این بار به بازار مرغ و تخم‌مرغ رسیده است. مردم در اصفهان مرغ را با قیمت نزدیک به ۲۶ هزار تومان به طور سهمیه‌بندی شده می‌خرند و کمبود تخم‌مرغ در کشور موجب قطع صادرات آن شده است.

ابراهیم رئیسی در نخستین جلسه هیئت دولت، از تأمین معیشت مردم به عنوان یکی از اولویت‌های دولت خود یاد کرد. در ماه‌ها و هفته‌های گذشته تجمعات صنفی و کارگری متعدد در نقاط مختلف ایران برگزار شد که یکی از محورهای اصلی این اعتراضات، وضعیت بد معیشتی بود.

مرکز آمار ایران، به‌تازگی گزارشی منتشر کرده است که بر اساس آن، نرخ تورم در مرداد ماه بیش از ۴۵ درصد اعلام شده است.