الجزیره: مانور دریایی ایران و شلیک موشک‌های کروز / تهران می‌خواهد چه پیامی به ترامپ و دولت‌های عرب خلیج فارس دهد؟

پایگاه خبری / تحلیلی نگام _ ایران مانور‌های نظامی دریایی را آغاز کرده است که از شرق تنگه هرمز تا دریای عمان در غرب اقیانوس هند امتداد دارد.

 این رزمایش‌ها که سه روز به طول انجامید، تحلیلگران را بر آن داشت تا در سوالاتی را در این خصوص مطرح کنند: پیام‌هایی که ایران با استفاده از سلاح‌های مورد استفاده خود در این رزمایش قصد رساندن آن‌ها را داشت، کدامند؟ دشمنان ایران به این رزمایش‌ها چطور نگاه می‌کنند؟ انعکاس‌های احتمالی آن بر تنش روز افزون بین تهران، واشنگتن و هم پیمانان آن‌ها در منطقه چگونه است؟

یک پژوهشگر مرکز مطالعات راهبردی خاورمیانه در این باره می‌گوید: از زمانی که ترامپ عهده دار منصب ریاست جمهوری آمریکا شد، شرایط منطقه تغییر کرده؛ مستشار و داماد او، کوشنر، به دنبال تشکیل ائتلافی با ولیعهد سعودی، همتای اماراتی او، و نخست وزیر اسرائیل است. از این رو، نشست‌های زیادی برگزار می‌شود که در آن اعراب و اسرائیلی‌ها برای ائتلاف علیه ایران گفتگو می‌کنند..‌ی افزود: آنچه برای ایران مهم است، اعلام نتانیاهو در مورد نزدیکی تشکیل ائتلاف در منطقه برای مقابله با ایران و تلاش آمریکا برای توافق هسته‌ای و به صفر رساندن صادرات نفت ایران از طریق تحریمهاست.

تهران معتقد است که اسرائیل و عربستان، آمریکا را برای ورود به جنگ با ایران تحریک می‌کنند؛ از این رو، شرایط موجود، به مانور‌های ایران، بویژه پس از حمله تروریستی زاهدان، معنا و حساسیت ویژه‌ای می‌بخشد؛ و پیام ایران آن است که در صورت وقوع حمله نظامی به این کشور، تهران با هم پیمانان خود در منطقه متحد شده و پاسخ آن را می‌دهد.

سه هدف

در این بین، ریچارد وایتز مدیر مرکز تحلیل‌های سیاسی نظامی در اندیشکده هدسون، معتقد است که مانور‌های ایران، اهداف و اسبابی دارد که یکی از آنها، تلاش برای بازدارندگی در برابر هر گونه عملیات نظامی آمریکایی علیه ایران است.

او تاکید می‌کند که ترامپ قصد انجام چنین عملیاتی را ندارد؛ چرا که بر این عقیده است که سیاست‌های قدیم آمریکا در مورد اعزام نیرو برای تغییر نظامها، بی فایده است؛ به همین دلیل، قصد دارد با تکیه بر شیوه‌های دیپلماتیک و تحریمها، راه فعالی برای تغییر سیاست ایران بیابد.

اما هدف دوم-به گفته وایتز- آن است که تهران برای دولت‌های دیگر در خلیج فارس و خارج از آن ثابت کند که می‌تواند مانع از صادر کردن نفت از سوی آن‌ها شود. بنابر ادعای وایتز، ایران در این باره محاسبات دقیقی ندراد؛ چرا که در این صورت، به ترامپ بهانه‌ای می‌دهد تا بتواند حمله نظامی خود به این کشور را توجیه کند.

اما هدف سوم آن است که ایران قصد دارد با رزمایش‌های خود، قدرتش را به همه ثابت کند.