القدس العربی : ده اقدام ترامپ که موجب آشفتگی جهان در سال ۲۰۱۷ شد ؛ از عدم تایید پایبندی ایران به برجام تا ممنوعیت سفر ایرانیان و ۵ کشور مسلمان دیگر به آمریکا

نگام ، بین الملل _ دونالد ترامپ از زمان انتخابش به عنوان رئیس جمهور ایالات متحده و حضور در صحنه سیاسی این کشور، اقداماتی را اتخاذ کرد که موجب آشفتگی جهان شده و با واکنشهای خشم آلودی مواجه گشت.

القدس العربی نوشت: دونالد ترامپ از زمان انتخابش به عنوان رئیس جمهور ایالات متحده و حضور در صحنه سیاسی این کشور، اقداماتی را اتخاذ کرد که موجب آشفتگی جهان شده و با واکنشهای خشم آلودی مواجه گشت.

به گزارش «انتخاب»؛ این روزنامه عرب زبان آورده است: ده اقدام مذکور ترامپ عبارتند از:

۱-تماس تلفنی با رئیس جمهور تایوان؛ در اواخر دسامبر ۲۰۱۶، ترامپ با شکستن پروتوکل معمول در ایالات متحده، تماس تبریک رئیس جمهور تایوان، به مناسبت ریاست جمهوری اش را پذیرفت. این تماس از سال ۱۹۷۹ تا آن زمان، نخستین ارتباط بین رؤسای جمهور این دو کشور بود و با خشم پکن همراه شد. در ادامه ترامپ کوشید خشم پکن را آرام کند، از این رو بر این مساله تاکید کرد که نظام کمونیستی در پکن، دولت شرعی چین محسوب می شود.

۲-عقب نشینی از توافق شراکت اقیانوس آرام؛ مدتی پس از اقدام فوق، ترامپ اعلام کرد ایالات متحده از توافق شراکت اقیانوس آرام کناره گیری می کند، که توافقی بر مبنای تجارت آزاد و با هدف افزایش آزادی اقتصاد های منطقه آسیا و اقیانوس آرام بود. ترامپ این اقدام را عملی بزرگ به نفع کارگر آمریکایی توصیف کرد. با این حال، دولتهای دیگر در این توافق متعهد به ادامه آن، بدون حضور آمریکا شدند.

۳-تعهد به لغو قرارداد تجارت آزاد آمریکای شمالی؛ در همان روز کناره گیری از توافق شراکت از اقیانوس آرام، کاخ سفید اعلام کرد بار دیگر در مورد توافق تجارت آزاد آمریکای شمالی، با مکزیک و کانادا مذاکره می کند.

۴-ممنوعیت سفر؛ در هفته نخست ریاست ترامپ، وی دستوری اجرایی را صادر کرد که بر اساس آن، سفر شهروندان ۸کشور که اغلب مسلمان بودند، به آمریکا، ممنوع شد. البته دادگاههای فدرالی اجرای این دستور را متوقف کردند، اما دادگاه عالی آمریکا با نسخه تعدیل شده این دستور که شامل ایران نیز می شد، موافقت کردند.

۵-درگیری با ناتو در مورد تامین بودجه؛ در اولین جلسه ترامپ با دولتهای عضو اتحادیه اروپا، رئیس جمهور ایالات متحده از کمبود بودجه ای که این پیمان از آن رنج می برد انتقاد کرده و صراحتا با ماده ای که بر دفاع متبادل بین اعضای این پیمان تاکید داشت، موافقت نکرد.

۶-عقب نشینی از توافق آب و هوایی پاریس، از دیگر اقدامات ترامپ است.

۷-تهدید به عملیات نظامی علیه کره شمالی؛در آگوست ۲۰۱۷ ترامپ از رویه تعامل اسلاف خود با کره شمالی تجاوز کرده و وارد درگیری لفظی با رهبر این کشور شد، مساله ای که نگرانی های بین المللی را در مورد احتمال وقوع یک فاجعه بزرگ، برانگیخت.

۸-عدم تایید پایبندی ایران به توافق هسته ای؛ که با مخالفت و اعتراض دیگر دولتهای عضو توافق همراه شد.

۹-اعلام انتقال پایتخت اسرائیل به قدس؛ در ۶دسامبر ۲۰۱۷، ترامپ رسما قدس را پایتخت اسرائیل خوانده و خشم عربی اسلامی و نگرانی های بین المللی بسیاری را برانگیخت. این تصمیم ترامپ بار دیگر آمریکا را در عزلتی بین المللی قرار داد.

۱۰-توصیف چین و روسیه بعنوان رقبای ایالات متحده؛ به عقیده ترامپ این دو دولت تلاش می کنند قدرت و نفوذ و منافع آمریکا را به چالش کشیده و امنیت آن را ریشه کن کنند. در ادامه این اعلام موضع، چین به نوبه خود، سند استراتژی امنیت ملی آمریکا را منعکس کننده «منطق جنگ سرد» دانست و رئیس جمهور روسیه، آن را تهاجمی و خصمانه توصیف کرد.