الهه الهی؛ ۴۰ سال فعالیت بی‌وقفه در علم ژنتیک

پایگاه خبری / تحلیلی نگام_ الهه الهى، زیست‌شناس، محقق، استاد دانشگاه، برنده جایزه پیشکسوتان اولین جشنواره ملی و کنگره بین‌المللی علوم و فناوری‌های سلول‌های بنیادی و پزشکى بازساختى است.


او همچنین از چهره‌هاى برتر علمى کشور در حوزه زیست‌شناسى به شمار می‌رود و عمده فعالیت‌های ایشان در حوزه‌های سلولی مولکولی و ژنتیک “عمدتا ژنتیک انسانی و ژنتیک پزشکی” است.


از جمله زمینه‌‌های تحقیقاتی دکتر الهى مى‌توان به ژنتیک بیماری ‌های دستگاه عصبی و بیماری ‌های دستگاه مرسوم در برخی از بیماری ‌های چشم همچون “آب سیاه” که آسیب ‌هایی به عصب بینایی وارد می‌‌کند و از شایع‌‌ترین بیماری‌‌های عصب بینایی است و مطالعه بر روی بیماری‌‌هاى پارکینسون و اِى اِل اِس، “بیماری عصبی پیشرونده که سبب زوال تدریجی سلول‌‌های عصبی‌ می‌‌شود” اشاره کرد.

دکتر الهى درباره حوزه فعالیت خود مى‌گوید: “پژوهش در آزمایشگاه ما عمدتا در جهت شناسایی ژن های عامل بیماری‌ها انجام گرفته است. بیماری‌های دستگاه عصبی شامل گلوکوم، پارکینسون و “اِى ال اِس” جز بیماری‌های پیچیده طبقه‌بندی می‌شوند و قبلا میان ایرانیان از منظر ژنتیک بررسی نشده بودند. ما بیماران مبتلا را شناسایی کرده و جهش در ژن های شناخته شده عامل بیماری ها را غربالگری کردیم.


او ضمن اشاره به کشف “دى اِن اِى” و تحقیق بر روی ژنتیک مولکولی در سال های آغازین ورود به دانشگاه ادامه می‌دهد : “از آغاز هدف من یافتن ژن‌های عامل برخی از این شاخص‌ها بوده و خوشبختانه این فرصت حاصل شد و ژن چندین بیماری را شناسایی و نتیجه آن را منتشر کردم. یکی از مهم‌ترین آن‌ها ژن بیماری پارکینسون است، همچنین ژن مرتبط با سکته قلبی را شناسایی و در ارتباط با بیماری “اِى اِل اس” در ایران فعالیت کردم و بیشترین اطلاعات نوع ژنتیکی که مربوط به این بیماری است از خروجی‌های تحقیقات ما در کشور به دست آمده است.


دکتر الهه الهى مدرک کارشناسی زیست شناسی خود را از دانشگاه کالیفرنیا و مدرک دکتری زیست‌شناسی خود را از دانشگاه میشیگان آمریکا اخذ کرده است. سپس به تحصیل در این حوزه در دروه پسا دکتری در دانشگاه “یو سى اس اف” در کالیفرنیا پرداختند و به ایران بازگشت.


او کتب متعددی از جمله زیست‌شناسی پیش دانشگاهی “زیست‌شناسی سلولی و مولکولی” را تا کنون تالیف کرده‌اند و مقالات متعددی در نشریات بین المللی و داخلی را در کارنامه خود دارد.


دکتر الهی هم اکنون از اساتید برجسته دانشگاه علوم پزشکی تهران است و می‌گوید: به پزشکان و دانشجویان بسیار برجسته ای که با آنها همکاری داشتم افتخار می کنم و دستیابی به بسیاری از امور بدون حضور آنان ممکن نبود.