امارات، شاهراه دور زدن تحریم ها

پایگاه خبری / تحلیلی نگام_ جمهوری اسلامی در اوج تنش های منطقه ای و فرامنطقه ای خود با زیرکی در حال ترمیم روابط خود با کشورهای عربی است، امارات برای ایران شاهراه حیاتی برای دور زدن تحریم هاست.

العربی الجدید نوشت: در سالهای گذشته، امارات، بویژه دبی، دروازه ای برای فرار ایران از تحریمهای امریکایی و بین المللی بوده است. تهران با وجود نوسان هایی در مواضع سیاسی دو طرف، که گاه به یکدیگر نزدیک و گاه از هم دور می شوند، از مجاورت جغرافیایی و شبکه ای از روابط پیچیده، برای تامین منافع خود استفاده کرده است.

به گزارش «انتخاب»؛ در ادامه این مطلب آمده است: پس از تنش سیاسی شدیدی که به دنبال جنگ سوریه و یمن در روابط تهران و ابوظبی ایجاد شد، اکنون، نزدیکی میان ایران و امارات وارد مرحله تازه ای شده است و به نظر می رسد که در مسیر تحولات مثبت قرار گرفته است. به گفته مقامات ایرانی، اخیرا پیامهایی از سوی امارات دریافت شده که تازه ترین آنها، سفر هیاتی اماراتی به تهران در روز سه شنبه گذشته است. هدف از این سفر، اعلام آمادگی ابوظبی برای همکاری بانکی با ایران بود.

آمادگی امارات برای همکاری با ایران در زمینه اقتصادی، در شرایط فعلی اعمال تحریمهای آمریکا، اهمیت زیادی برای تهران داشته و می تواند تکمیل کننده پیامهای امارات برای تهران باشد، که آن را شاخصی برای تغییر سیاستهای این کشور عربی در منطقه می داند.

به نظر می رسد نزدیکی بین ایران و امارات فراتر از اینهاست و در همین رابطه، گزارشها حاکی از آن است که مسئولان ایرانی در حال استفاده از بندرهای اماراتی،در راستای صادرات نفت تحریم شده خود، برای دولتهای اسیایی و برخی دولتهای خاورمیانه هستند.

در مجموع، در روزهای گذشته اخباری مبنی بر نزدیکی دولت امارات به تهران شنیده شده است و ظاهرا، این همکاری مالی، بانکی و مرزی بین دو طرف، می تواند کانالی را ایجاد کند که از طریق ان، تهران امکان صادرات نفت و تبادل اموال، با وجود تحریمهای آمریکایی را می یابد.

اما در حالی که دولت ترامپ هر طرفی که نسبت به نقض تحریمهای تهران اقدام کند را مورد تهدید قرار می دهد، چگونه می توان نقش امارات در کاهش فشارها بر اقتصاد ایران را تفسیر کرد؟

1 دیدگاه برای «امارات، شاهراه دور زدن تحریم ها»

  • مرداد ۱۳, ۱۳۹۸ در t ۴:۵۲ ب٫ظ
    Permalink

    Dear Mr. Pompeo: Please just take a look at what happened in Caspian sea treaty and reaction of pro-Russian Marxists, Islamist Marxists, and Mullahs to see who is with Mullahs in selling Iran to Russia. They are anti-Americans and enemy of Israel. Please deport them back to Moscow

    من گاهی گریه ام میگیرد در میان خنده وقتی میبینم کسانی فقط وقتی بحث جلوگیری از فروش کشور به روسیه و تباهی منابع اصلی سرزمین ایران در راه منافع دولت متجاوز و اشغال گر فاشیستی مافیای روسیه ، پیش می اید هشدار میدهند که مسئولانه ! فکر کنید ! مسؤلانه نظر بدهید ! مسؤلانه انتقاد کنید ! مسؤلانه عمل کنید و بعد دچار حالت تهوع می شوم از این همه دورویی ! وقتی میگویند: وگرنه روابط ما با کشورهای همسایه ! دچار بحران ! می شود ! واقعا ؟ ایا شرم از فرهنگ لغت روسی شما هم رفته است ؟ پس چرا خفقان میگیرید ؟ ببخشید دچار شهوت می شوید وقتی چند پاسدار نادان و یک رهبر مالیخولیا اسکیزوفرنیک روسی دائم در حال تحریک کشورهای همسایه که هیچ بلکه تحریک شرورانه ابر قدرت جهان امریکا و قدرتهای وابسته به او مخصوص اسرائیل “نماد دموکراسی و پیشرفت در خاورمیانه” ، هستند ؟ ننگین ترین خیانت به مردم ایران نه از سوی خامنه ای و سپاه و حسن چاخان و علی لاریجانی ( چون انها روسی هستند و پنهان هم نمی کنند ) ، بلکه از سوی ماله کشان ملی مذهبی و مارکسیست های روسی ارباب انها است که خودشان را سپر بلا و کاندوم تجاوز پوتین کرده اند و می خواهند خشم مردم ایران از این خیانت را نابود کنند با مزخرفاتی مثل: خطر در رابطه با همسایه ! و یا :اصلا خزر قبلا قرارداد ۵۰ درصد نداشته ! خوب اگر نداشته چرا حالا باید ۱۱ درصد داشته باشد ؟ شما و رهبر مسموم تان که می گویید ضد مذاکره و ضد جنگ هستید ، این را هم بگذارید در همان سبد . بعد ها ملت ایران وقتی یک رژیم ملی پیدا کرد میرود با انها و امریکا و همه مذاکره میکند ، نه مثل قاچاقچی جاسوس حسن روحانی !

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.