امدادگران در بیروت: هیچ‌کسی زیر آوار زنده نمانده است

پایگاه خبری / تحلیلی نگامپس از سه روز جست‌وجو و تلاش بی‌وقفه برای جابه‌جا کردن آوار و خرابی در محله غمیزه بیروت، حالا مشخص شده است که امیدی به زنده یافتن هیچ‌کسی نیست.

امدادگران در بیروت روز شنبه ۱۵ شهریور اعلام کردند که دیگر هیچ نشانه‌ای از حیات در زیر آوار به‌جا مانده از انفجار ویرانگر ماه گذشته باقی نمانده و امید به یافتن فردی که احتمال می‌رفت هنوز زیر خرابه‌های یک ساختمان زنده باشد، از میان رفته است.

به نوشته خبرگزاری فرانسه، امدادگران شیلیایی شامگاه چهارشنبه هفته گذشته، از ردیابی نشانه‌های حیات از زیر خرابه‌های ساختمانی در محله تاریخی غمیزه خبر داده بودند.

در پی انفجار فاجعه‌بار بندر بیروت که چهاردهم مرداد اتفاق افتاد، دست‌کم ۱۹۱ نفر جان باختند و صدها تن مجروح و بی‌خانمان شدند.

بر اساس گزارش‌ها، یک سگ ردیاب به نام «فلش» که همراه امدادگران از شیلی به بیروت آمده است، پیش از همه این محل را شناسایی کرده بود. پس از انتقال ردیاب‌های الکتریکی به محل، سیگنال‌ها نشان می‌داد که دست‌کم یک نفر زیر خرابه‌های ساختمان گیر افتاده است.

پس از سه روز جست‌وجو و تلاش بی‌وقفه برای جابه‌جا کردن آوار و خرابی، حالا مشخص شده است که امیدی به زنده یافتن هیچ‌کسی نیست.

فرانچسکو لرماندا، متخصص این گروه امدادگر، اواخر روز شنبه در مصاحبه با رسانه‌های خبری گفت: «متاسفانه، امروز می‌توانیم اعلام کنیم که از لحاظ فنی، هیچ نشانه‌ای از حیات داخل ساختمان در دست نداریم».

علاوه‌ بر تلفات گسترده انسانی، بانک جهانی تخمین می‌زند که انفجار بزرگ در بندر بیروت ۴.۶ میلیارد دلار خسارت به خانه‌ها و زیرساخت‌های لبنان وارد آورده و این در حالی است که این کشور، هم‌اکنون با کوهی از بدهی روبه‌رو است.