اموال فدراسیون فوتبال به زودی در خیابان سئول؛ شستا: اجاره را پرداخت نکنید، ساختمان تخلیه می‌شود

پایگاه خبری / تحلیلی نگام_ماجرا از جایی آغاز می‌شود که مارک ویلموتس، سرمربی وقت تیم ملی ایران حاضر به سفر به ایران برای نشستن روی نیمکت تیم ملی نشد.

آبان ۱۳۹۸ مهدی تاج، برای پرداخت بخشی از مطالبات سرمربی بلژیکی، از «شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی» دو میلیون یورو قرض می‌گیرد و برای بازپرداخت آن چکی به تاریخ ۳۱ فروردین ۱۳۹۹ امضا و تقدیم می‌کند.

مهدی تاج که در دهه ۶۰ خورشیدی، از فرماندهان اطلاعات سپاه اصفهان بود؛ سال ۱۳۹۹ در گفت‌وگو با «ورزش سه» رسانه حامی و پشتیبان خود در توجیه پرداخت نشدن بدهی شستا گفت: «این فوتبال است که همه رسانه‌ها دنبالش می‌کنند و خبررسانی شده. شستا فقط به ما که پول نداده. شستا به ۲۰۰ جا پول داده. من می‌دانم؛ بانک مرکزی به شستا نوشته من از تو رفع تعهد ارزی کردم. این یعنی دیگر ارز از تو نمی‌خواهم.»

مهدی تاج در این مصاحبه، شستا را به عنوان یکی از نهادهای جمهوری اسلامی برای «دور زدن تحریم‌ها» معرفی کرد.

اما برخلاف ادعای مهدی تاج و پس از پرداخت نشدن این بدهی، شستا با اقدامات قضایی سند ساختمان فدراسیون فوتبال و سه دانگ از ساختمان باشگاه پرسپولیس را که به نام فدراسیون فوتبال بود به نام خود کرد تا به این شکل طلبش از فدراسیون فوتبال را تسویه کند.

اما در همین مصاحبه رییس سابق فدراسیون فوتبال، رییس پیشین شرکت «فولاد متیل»، عضو سابق و کنونی هیات‌‌مدیره‌ بیش از ۱۰ کارخانه و شرکت فولاد در ایران و رییس پیشین فدراسیون فوتبال در قبال احتمال بازپرداخت این مبلغ از حساب شخصی خودش یا خانواده‌اش گفت: «مگر پول‌های کلان و ارزهای ۴۲۰۰ تومانی که وزرا ناپدید کردند، از حساب‌ آن‌ها برداشته شد؟»

دوشنبه ۲۱ تیر، «مهدی محمودیان» کنش‌گر سیاسی و فعال مدنی، در اتاق «ورزش» کلاب‌‌هاوس «ایران وایر» در مورد چرایی حضور نیروهای حراستی و اطلاعاتی در ورزش و عواقب حضور آن‌ها گفته بود: «اوایل دهه ۷۰ کارمندان وزارت اطلاعات که در اواخر دهه ۶۰ آزاد یا تعدیل شده بودند، به اداره حراست‌های نهادهای ورزشی آمدند. آن‌ها با توجه به دور بودن از نظارت، مولفه‌های خوبی برای حراست هستند. از زمان ریاست‌جمهوری آقای خاتمی تا امروز، تمام کسانی که مدیرعامل باشگاه‌های استقلال و پرسپولیس شده، خاستگاه اطلاعاتی داشته‌اند. این مهم‌ترین دلیل فساد در فوتبال ایران است.»

آقای محمودیان در همین مورد به قرارداد مارک ویلموتس و نقش مهدی تاج اشاره کرد و گفت: «قراردادی که آقایان مهدی تاج و محمدرضا ساکت با مارک ویلموتس بستند، قطعا بدترین قرارداد ورزشی ایران و بزرگ‌ترین نقطه فساد مدیریت ورزشی است. اما اتفاقی هم برای آن‌ها نمی‌افتد.»

مهدی تاج بازنشسته سپاه است و یگان خدمتی او، لشکر «امام حسین» اصفهان تعریف شده است.

شهریور سال ۱۳۹۳ «علی کفاشیان» رییس وقت فدراسیون فوتبال در پاسخ به سوال «رضا رشیدپور» که از او در مورد «فعالیت‌های اطلاعاتی» خودش و معاونین او پرسیده بود گفت: «بله، ایشان ارتباطاتی دارد. در سپاه هم همکاری می‌کرده است. ارتباطاتش از من بهتر است.»

مهدی تاج از دولت «علی‌اکبر هاشمی‌رفسنجانی» تاکنون در مهم‌ترین پست‌های ورزش ایران حضور داشت و هرگز در قبال فعالیت‌های مشکوک اقتصادی‌ خود در فوتبال اصفهان یا فدراسیون فوتبال توسط نهادهای امنیتی و قضایی مورد بازخواست قرار نگرفت.

او طی سال‌های اخیر مدعی رابطه نزدیک و قدیمی از دهه ۶۰ خورشیدی تاکنون با «ابراهیم رئیسی» رییس سابق دستگاه قضایی و رییس‌جمهور آینده ایران هم بود.

حالا خبرگزاری تسنیم مدعی شده است که «محمد رضوانی‌فر» مدیرعامل شستا ۲۲ خرداد در نامه‌ای برای فدراسیون فوتبال تاکید کرده است، در صورت پرداخت نشدن اجاره بهای «ساختمان تصرف شده»، اقدامات قانونی از سوی این نهاد صورت خواهد گرفت.

پیش از این و در اردیبهشت سال جاری، خبرگزاری تسنیم از سند تک‌برگ ساختمان فدراسیون فوتبال که به نام شستا شد نیز رونمایی کرده بود.

منابع خبری ایران وایر از تلاش‌‌های بی‌نتیجه «شهاب‌الدین عزیزی خادم» برای بازگرداندن ساختمان فدراسیون فوتبال و همین‌طور رایزنی با نهادهای دولتی و حکومتی برای گرفتن زمان خبر داده‌اند.

به صورت نمونه، «رضا صالحی‌امیری» رییس کمیته ملی المپیک ایران پذیرفته بود که در صورت در اختیار گرفتن کنترل تیم فوتبال المپیک (امید) ایران، برای مصالحه میان شستا و فدراسیون فوتبال اقدام خواهد کرد.

خبرگزاری تسنیم در گزارشی، ادعاهای مهدی تاج در مورد دستور دستگاه‌های قضایی و نظارتی ایران مبنی بر کمک شستا به عنوان «نهاد دورزننده تحریم‌های بانکی ایران»، برای کمک به فدراسیون فوتبال ایران را زیر سوال برده است.

در گزارش این خبرگزاری سپاه پاسداران تاکید شده است که مهدی تاج از طریق ارتباط قدیمی و صمیمانه با «اسحاق جهانگیری» و پیگیری ویژه مسعود سلطانی‌فر وزیر ورزش و جوانان، شستا را مجاب می‌کنند، مبلغ ۲ میلیون یورو از حساب بازنشسته‌ها به حساب «زراعت بانک» مارک ویلموتس در ترکیه واریز کند.

سکوت دستگاه قضایی در قبال قراردادی که منجر به حکم تخلیه اموال فدراسیون فوتبال توسط شستا شده است، یک پرسش را از سوی خبرگزاری امنیتی سپاه به همراه داشت؛ تسنیم نوشته است، چرا دستگاه قضایی ایران پرونده مسببین قرارداد ویلموتس را پیگیری نمی‌کند.