امکان شهروندی پناهجویان سوری فراهم می‌شود

نگام،بین الملل- رئیس جمهور کشور با اشاره به تمایل برخی از پناهجویان سوری به اخذ شهروندی ترکیه از فراهمی روند قانونی لازم برای تحقق این امر خبر داد.

به نقل از رسانه های ترکیه ، رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه در سخنانی در ضیافت افطار خانواده‌های شهدا و پناهجوسان سوری در شهر کیلیس، در مورد اعطای شهروندی به پناهجویان سوری گفت:”می‌دانم در جمع برادرانمان کسانی هستند که خواهان اخذ شهروندی ترکیه هستند. وزارت کشور در این راستا گام‌هایی برداشته است. با تلاش‌های مسئولین این وزارت، امکان شهروندی شما را فراهم خواهیم کرد”.

رئیس جمهور ترکیه با بیان این که مرزهای رسمى ما، با مرزهای محبت‌ تفاوت دارد، اظهار داشت: “محدوده مرز محبت ما، محل زندگی تمام کسانی است که خود را برادر آنها مى دانیم. بنابراین به سوری ها می‌گویم که شما برادران ما هستید. شما نیز تا زمانى که این حس را دارید، از وطن خود دور نشده، بلکه فقط از خاک و خانه‌ خود دور شده‌اید”.

اردوغان با اشاره به این که موضع ترکیه در مورد سوریه همانند ۶ سال گذشته تغییرى نکرده است، خاطرنشان کرد: “ظالم حاکم بر این کشور، مسئول مشکلات آن است. کسى که باعث کشته شدن بیش از ۶۰۰ هزار برادر سوری ما شده است، جایگاهی در این کشور ندارد. اگر کسی را که با استفاده از بمب‌های بشکه‌ای، سلاح کشتارجمعی، تانک و توپ مردم را به کشتن می‌دهد، تروریسم دولتی ندانیم، پس چه کسی لایق این عنوان است؟ این نوع تروریسم از تروریسم پ.ی.د، ی.پ.گ و داعش پیشرفته تر است”.

وی افزود: “عده‌ای نخواستند که مردم سوریه با دموکراسی و با اراده خود کشورشان را اداره کنند. داعش، بازیچه این عده با این هدف به آن جا کشانده شد. پ.ی.د و ی.پ.گ هم به همین منظور تقویت یافتند. در سوریه نه داعش نماینده مسلمانان است و نه پ.ی.د و ی.پ.گ نماینده کرده‌ها محسوب می‌شود. این دو گروه به عنوان بازیچه‌هایی در راستای اهداف پلید عده‌ای در منطقه استقرار یافته‌اند”.