امید اصلاح طلبان به لیستی رای دادن مردم

حضور چند چهره اصول‌گرا مانند مطهری، جلالی و نعمتی در لیست اصلاح طلبان همچنین باعث می‌شود که طرفداران رهروان ولایت و اصول‌گرایان معتدل بخشی از رای خود را به صندوق این جریان بیندازند.

فهرست ۳۰ نفره اصلاح‌طلبان برای انتخابات مجلس دهم در شهر تهران منتشر شد. فهرست اسامی این نامزدها به شرح زیر است: ۱– دکتر محمدرضا عارف۲– فریده اولاد قباد۳– محمدرضا بادامچی۴– دکتر کاظم جلالى۵مهندس سهیلا جلودار زاده۶– مهندس فاطمه‌السادات حسینى۷– الیاس حضرتى۸– دکتر غلامرضا حیدرى۹– دکتر فاطمه ذوالقدر۱۰– دکتر علیرضا رحیمی۱۱– دکتر ابوالفضل سروش۱۲– فاطمه سعیدى۱۳– دکتر پروانه سلحشور۱۴– رحیم سلیمانی‌راد۱۵طیبه سیاووشى۱۶– دکتر مهدى شیخ۱۷– دکتر محمود صادقى۱۸– دکتر محسن علیجانى زمانى۱۹– دکتر محمدجواد فتحى۲۰– دکتر مصطفى کواکبیان۲۱– حجت‌الاسلام احمد مازنى۲۲– پروانه مافى۲۳– مهندس علیرضا محجوب۲۴– داوود محمدى۲۵– دکتر على مطهرى۲۶– سیدفرید موسوى۲۷– محمدرضا نجفى۲۸– مهندس بهروز نعمتى۲۹محمدعلى وکیلى۳۰- مهندس عبدالرضا هاشم‌زائى

همانطور که مشاهده می‌کنید لیست ۳۰ نفره اصلاح طلبان به جز تقریبا ۹ نفر بقیه نامزدها ناشناخته هستند و حتی بسیاری از اهالی رسانه نیز به این افراد آشنا نیستند. کنار رفتن برخی از چهره‌های اصلاح طلب در جریان بررسی صلاحیت‌ها باعث شد تا جریان چپ ایران بعد از رایزنی‌های فراوان به این لیست برسند. فهرستی که بر اساس گفته محسن رهامی با شعار «امید، آرامش و رونق اقتصادی» به انتخابات خواهند آمد.

سوالی که در این میان مطرح می‌شود این مسئله است که این فهرست آیا توان رقابت با لیست ائتلاف اصول گرایان را دارد؟

اگر به صورت نفر به نفر بخواهیم این دو لیست را با هم مقایسه کنیم باید بگوییم که فهرست اصول‌گرایان از نامزدهای شناخته شده و باسابقه تر نسبت به لیست اصلاح طلبان استفاده می‌کنند. بر عکس فهرست اصلاح طلبان چهره‌های اصول‌گرا هم سابقه حضور در دولت را دارند و هم حضور در قوه مقننه و از این رو می‌توان گفت این لیست از فهرست اصلاح طلبان جلوتر است.

طرح مسئله رای دادن لیستی از سوی اصلاح طلبان برگ برنده این جریان برای انتخابات پیش روست. این جریان سیاسی، با درک وزن سیاسی فهرست خود بهترین استراتژی را برای اسفند ۹۴ انتخاب کرده است. رای دادن لیستی باعث می‌شود که مردم دیگر نگاه نکنند چه کسانی در لیست هستند، آنها در ۷ اسفند رای به اصلاح طلبی می‌دهند. این معنا باعث شده است تا جریان چپ ایران امیدوار باشد بتواند در تهران رقیب خود را بعد از ۱۲ سال با شکست مواجه کند.

حضور چند چهره اصول‌گرا مانند مطهری، جلالی و نعمتی در این لیست همچنین باعث می‌شود که طرفداران رهروان ولایت و اصول‌گرایان معتدل بخشی از رای خود را به صندوق این جریان بیندازند.

به نظر می‌رسد مهم ترین کار اصلاح طلبان تا انتخابات مجلس، معرفی این نامزدها به جامعه باشد. درست است که قرار است طرفداران جریان اصلاحات لیستی رای بدهند اما آنها باید این نامزدها را بشناسند. مهم ترین ضعف این لیست ناشناخته بودن آن است و اصلاح طلبان باید سعی کنند این نامزدها را به جامعه معرفی کنند.

در این فهرست دو نام مهم وجود دارد که شانس کسب بیشترین رای مردم تهران را دارند. عارف و علی مطهری کسانی هستند که بسیاری آنها را در کنار حداد عادل مثلث رای آورهای دو لیست می‌دانند. باید تا ۷ اسفند ۹۴ صبر کرد و دید که اصلاح طلبان با این فهرست می‌توانند راهی پارلمان دهم شوند یا خیر؟/نامه