امید کردستانی مدیر ارشد بازار یابی و توسعه بین الملل گوگل / جوان نابغه ایرانی که گوگل و یوتیوپ را میلیادر کرد

پایگاه خبری / تحلیلی نگام_ امید درسال ۲۰۱۵، به دعوت موسس توییتر، ریاست هیئت مدیره‌ی آن را به عهده گرفت و از سال ۲۰۱۶ به عنوان مدیر عامل یوتیوب انتخاب شد

امید کردستانی در سال ۱۹۶۳ در پیرانشهر متولد شد. تا سن چهارده سالگی در تهران زندگی می کرد. بعد از آن همراه مادر و برادرش به انگلستان و سپس به ایالات متحده آمریکا مهاجرت نمود و لیسانس برق و فوق لیسانس ام بی ای گرفت.

او در سال ۱۹۹۹ شرکت «Netscape» را رها کرد و به عنوان دوازدهمین نفر از گروه یازده نفری به گوگل پیوست. دیری نشد که به عنوان مدیر ارشد بازار یابی و توسعه بین الملل گوگل انتخاب شد و فروش آن را از صفر به ۳ میلیارد دلار رساند.

امید به دلیل اینکه همیشه و در حالت لباس رسمی دارد، در بین همکاران خود به آقای دیپلمات مشهور است. البته این کار او در آمریکا بسیار نادر است، زیرا تمام مدیران ارشد آمریکایی در حوزه فناوری اغلب از لباس های راحت تر یا همان غیر رسمی استفاده می کنند.

امید بعد از ده سال کار در گوگل، در سال ۲۰۰۹ میلادی از آن خارج شد و بعد از آن بصورت شخصی به مشاوره های تجاری می‌پرداخت اما مجددا در سال ۲۰۱۴ با درخواست لری پیچ به گوگل برگشت و مدیریت تجاری آن را به عهده گرفت ولی کمی بعد موسسان گوگل تصمیم گرفتند که هلدینگ آلفابت را تاسیس‎کنند و گوگل را به زیر مجموعه‌ی آن در آورند. برای همین، کردستانی از گوگل خارج شد، هر چند که به عنوان مشاور ارشد با گوگل همکاری می‌کند.

امید درسال ۲۰۱۵، به دعوت موسس توییتر، ریاست هیئت مدیره‌ی آن را به عهده گرفت و از سال ۲۰۱۶ به عنوان مدیر عامل یوتیوب انتخاب شد.