امیرسالار داودی به‌طور موقت آزاد شد؛ او به ۳۰ سال حبس تعزیری محکوم است

پایگاه خبری / تحلیلی نگام_امیرسالار داودی، فعال حقوق بشر و وکیل دادگستری، روز یکشنبه ۲۳ خرداد با تودیع قرار وثیقه ۲ میلیارد تومانی به‌طور موقت از زندان رجایی‌شهر کرج آزاد شد.

طناز کلاهچیان، وکیل دادگستری و همسر امیرسالار داودی، امروز در صفحه توئیتر خود خبر آزادی وی را تایید کرد.

نماینده هسن در پارلمان آلمان نیز به‌تازگی اعلام کرد که حمایت سیاسی از این وکیل حقوق بشر ایرانی را برعهده می‌گیرد.

آقای داودی که در گذشته وکالت تعدادی از زندانیان سیاسی و مدنی همچون سهیل عربی و سعید شیرزاد را بر عهده داشت، در خرداد ۱۳۹۸ به ۳۰ سال حبس تعزیری و ۱۱۱ ضربه شلاق محکوم شد.

این حکم در مرحله تجدیدنظر عینا تایید شد؛ با استناد به ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی، ۱۵ سال زندان در مورد آقای سالاری قابل اجراست.

حدود یک ماه و نیم قبل اما محکومیت آقای داودی توسط دیوان عالی کشور نقض شد. به نوشته خانم کلاهچیان، همسرش تا تعیین تکلیف پرونده «به‌طور موقت» آزاد شده است.

امیرسالار داودی که سومین سال از دوران محکومیت خود را بدون مرخصی در زندان سپری می‌کرد، پیشتر به دلایلی نامعلوم و «غیرقانونی» از زندان اوین به زندان رجایی شهر کرج منتقل شده بود.

او همچنین از روز ۲۷ اسفند پارسال همراه با تعدادی از زندانیان سیاسی زندان اوین در اعتراض به جابه‌جایی‌های متعدد زندانیان سیاسی به‌ویژه اسماعیل عبدی، فعال صنفی معلمان زندانی، دست به اعتصاب غذا زد.

آقای داودی در روز سوم فروردین، در پی درخواست اسماعیل عبدی و اعضای شورای تشکل‌های کانون وکلای دادگستری به اعتصاب غذای خود پایان داد.