امیرعبداللهیان: اگر کرۀ جنوبی پول ما را ندهد، دیگر سریال‌هایشان را پخش نخواهیم کرد

پایگاه خبری / تحلیلی نگامحسین امیرعبداللهیان وزیر امورخارجۀ جمهوری اسلامی ایران که به روسیه رفته بود، در دیدار با کارکنان سفارت ایران، مذاکرات هفتۀ قبل خود را با همتای کره‌ای‌اش در مورد دارایی‌های مسدودشدۀ ایران شرح داد: وی تهدید کرده است که ایران برای تلافی می‌تواند از پخش سریال‌های کره‌ای خودداری کند.

به نوشتۀ خبرگزاری‌های ایرانی، حسین امیرعبداللهیان که بعد از ملاقات با همتای روسی از مسکو به بیروت رفته، شب گذشته – سه‌شنبه ۵ اکتبر – برای کارمندان سفارت حکایت کرد که “هفته گذشتۀ با وزیر خارجه کرۀ جنوبی در مورد مطالبات ایران صحبت داشتم و تاکید کردم که متاسفانه کره جنوبی در این چند سال اخیر علی‌رغم وعده‌های خود، اقدامی در جهت رفع مشکل انجام نداده است”…

هفتۀ پیش، امیرعبداللهیان طی یک گفتگوی تلفنی با چونگ ایویی‌یونگ، از وی خواسته بود که برای دسترسی ایران به دارایی‌هایش در بانک‌های کره جنوبی بیشتر تلاش کند.

به دنبال تحریم‌های سنگین آمریکا در زمان دونالد ترامپ، کرۀ جنوبی نیز همکاری‌هایش را با ایران قطع کرد. اخیراً آیت‌الله خامنه‌ای دستور داده است که واردات لوازم خانگی از کرۀ جنوبی ممنوع شود.

گفتگوی امیرعبداللاهیان با وزیر خارجۀ کره کمی بعد از دستور اخیر خامنه‌ای صورت گرفته است. وی این گفتگو را چنین شرح داد که “به وزیر خارجه کرۀ جنوبی گفتم بچه‌های ما در خانه سریال‌های کره‌ای می‌بینند و از ما می‌پرسند کره‌‌ای‌های مهربان در این سریال‌ها همان کسانی هستند که پول‌های ما را نمی‌دهند؟”

امیرعبداللاهیان افزود: “به وزیر خارجه کره گفتم: حتی ممکن است صدا و سیمای ایران نیز بگوید که دیگر سریال‌های کره‌‌ای را پخش نمی‌کنیم، به دلیل این که کره به تعهدات خود عمل نمی‌کند”… به گفتۀ وی، وزیر خارجۀ کرۀ جنوبی تاکید کرده که “ارتباط فرهنگی بین دو کشور نباید قطع نشود”.

اظهارات امیرعبداللاهیان در شبکه‌های اجتماعی با واکنش‌های بسیار زیادی مواجه شده است.