امیر قطر هم راهی عربستان ‌شد؛ شیخ تمیم در کنار بن‌سلمان و کوشنر در اجلاس شورای همکاری

پایگاه خبری / تحلیلی نگام _تمیم بن حمد بن خلیفه آل ثانی، امیر قطر برای شرکت در اجلاس شورای همکاری خلیج فارس قرار است به عربستان سعودی سفر کند.


قرار است در عربستان، توافقنامه‌ای به منظور پایان دادن به اختلاف بین دوحه و ریاض امضا شود. یک منبع درگیر در برگزاری این اجلاس گفت تصمیم عربستان سعودی بازگشایی فضای هوایی، مرزهای زمینی و دریایی خود به قطر گام جهت اعتمادسازی بود تا زمینه برای اطمینان از حضور امیر ایجاد شود.


در ماه‌های اخیر، واشنگتن فشارهای خود را برای حل اختلاف شدت داده و اصرار دارد که وحدت خلیج فارس برای منزوی کردن ایران ضروری است.


جرد کوشنر داماد و مشاور ارشد دونالد ترامپ، ‌رئیس‌جمهوری آمریکا نیز در این اجلاس حضور دارد.

عربستان، امارات، بحرین و مصر از بهار سال ۲۰۱۷ با قطر قطع رابطه کردند و دوحه را متهم به حمایت از «تروریسم» کردند. اتهامی که قطر رد کرد و ضمن مخالفت با خواسته‌های ۱۳ گانه ریاض، از این کشور و سه متحد دیگرش به علت خسارت به خطوط هوایی خود درخواست ۹ میلیارد دلار غرامت کرد.


خبر توافق میان دوحه و ریاض روز گذشته تنها یک روز پیش از آغاز اجلاس شورای همکاری‌های خلیج‌فارس منتشر شده که قرار است امروز در ریاض آغاز به کار کند.


کویت که وزیر خارجه آن از این توافق و بازگشایی مرزهای قطر و عربستان خبر داده، در سه سال گذشته تلاش کرد برای آشتی میان این کشورهای حوزه خلیج فارس میانجی‌گری کند. انتظار می‌رود، دونالد ترامپ هم شکل‌گیری این توافق را مدیون تلاش‌های خود در خاورمیانه ارزیابی کند.