انتخابات‌ و اصلاح طلبان سرگردان

✍️حسین ثنایی نژاد

در هیچ دوره ای اصلاح طلبان اینقدر در برابر انتخابات بلاتکلیف و سرگردان نبوده اند. کاندیداهای اصلی آنها برای ریاست جمهوری از سد شورای نگهبان نتوانسته عبور کند، اما دو نفر منتسب به آنها در جمع تایید صلاحیت شدگان هستند.

با حضور این دو نفر صحنه جوری آراسته شده که انتخابات تک قطبی نیست و جناح رقیب هم در آن حضور دارد. اعلام حمایت کارگزاران سازندگی که یکی از تشکیلات سیاسی متحد اصلاح طلبان است از همتی، این صحنه سازی را به نفع اصول گرایان کامل کرده است.

این در حالیست که هیچکدام از شخصیت های مطرح اصلاح طلبان به صراحت نگفته است در انتخابات شرکت نمی کند و رای نمی دهد. حتی در بیاینه مهندس موسوی به صراحت چیزی در باره رای ندادن نیامده است.

با اینحال جبهه اصلاحات در بسیاری از شهرها رسما به فعالیت انتخاباتی پرداخته و برای شورای شهرها کاندیدا معرفی کرده است. بدین معنی که اصلاح طلبان چاره ای ندارند جز اینکه مردم را به حضور در پای صندوق رای فرا خوانند. کاری که به شدت مورد علاقه اصولگرایان است.

برای اصول گرایان اهمیتی ندارد که اصلاح طلبان، شورای چند شهر را هم در دست بگیرند ولی در عوض تعداد زیادی رای دهنده به پای صندوق بیاورند. رای دهنده هایی که وقتی به پای صندوق بیایند بسیار بعید است برگه رای ریاست جمهوری را در صندوق نیاندازند و امار شرکت کنندگان را بالا نبرند.

از آن سو بخش قابل توجهی از مردم ناامید علاقه چندانی به حضور در پای صندوق رای ندارند و در نتیجه آنچنان موجی در پای صندوق ها به وجود نمی آید که کاندیداهای اصلاح طلبان برای شورا را از صندوق بیرون کشد.

بنابراین در این بازی اصول گرایان برنده مطلق هستند. حضور کاندیداهای اصلاح طلبان برای شورای شهر تعداد قابل توجهی بر شرکت کنندگان در انتخابات می افزاید که مطلوب اصول گرایان است. از دیگر سو این مشارکت نه در آن حدیست که اصلاح طلبان را حتی در شورای شهرها پیروز کند. بنابراین اصولگرایان با کاری که شورای نگهبان برایشان انجام داد، هم انتخابات شوراها را می برند و هم انتخابات ریاست جمهوری را و جا دارد بگویند:

“چه خوش بود که برآید به یک کرشمه دو کار”

کرشمه ای که البته هیچ معلوم نیست در میان مدت و دراز مدت بزم قدرت را همچنان برایشان گرم نگه دارد. چرا که به ناامیدی بیشتر مردمی خواهد انجامید که مدتهاست شعار “اصلاح طلب، اصول گرا، دیگه تمومه ماجرا” آنها را جلب کرده است. شعاری چنان جذاب که در مناظره ها هم از آن استفاده شد ولی کاربرد آن در جایی دیگر است و در زمانی دیگر. زمانی که اگر در بر همین پاشنه بچرخد که می چرخد، ممکن است خیلی دیر نباشد.