انتشار عکس‌های قاضی صادرکننده حکم اعدام ریحانه جباری در آلمان/تصویری از دختر قاضی مرگ حسن تردست در المان

پایگاه خبری / تحلیلی نگام _ تعدادی از کاربران شبکه‌های اجتماعی از حضور حسن تردست، قاضی صادر کننده احکام متعدد اعدام، از جمله حکم ریحانه جباری، در آلمان خبر داده‌اند.

حضور او در آلمان ابتدا با انتشار عکس‌هایی در شبکه‌های اجتماعی مطرح شد.

ارشاد علیجانی، روزنامه نگار ساکن فرانسه، نیز با بررسی مکان یکی از این عکس‌ها نوشت که این عکس در یک منطقه گردشگری در برلین گرفته شده است.

کاوه موسوی که پیش از این بازداشت حمید نوری را به همراه ایرج مصداقی پیگیری کرده نیز خواستار دریافت اطلاعات در این‌باره برای پیگیری صدور حکم بازداشت تردست شده است.

او در توییتر نوشت که خواهر و دختر حسن تردست در آلمان و هلند ساکن هستند. موسوی در عین حال اعلام کرد که تقریبا مطمئن است تردست در محدوده قضایی آلمان و هلند حضور ندارد.

تردست در قوه قضاییه سمت‌های مختلفی چون دادیار، بازپرس و رییس دادگاه داشته و از سال ۱۳۸۷ به مدت شش سال رییس شعبه ۷۴ دادگاه کیفری بوده است.

او سال ۱۳۹۱ در مصاحبه‌ با روزنامه اعتماد گفت که سال‌های متمادی قاضی پرونده‌های قتل عمد بوده و در این مدت بیش از هزار حکم اعدام صادر کرده که در حدود ۲۰ درصد از این پرونده‌ها متهمان در مراحل بعد تبرئه شده‌اند.

پرونده ریحانه جباری و بهنود شجاعی از جمله جنجال برانگیزترین پرونده‌هایی بود که حسن تردست در آن حکم اعدام صادر کرد.

ریحانه جباری اعلام کرده بود که برای دفاع از خود در مقابل تجاوز مرتکب قتل مرتضی عبدالعلی سربندی شده است. سربندی یکی از کارمندان سابق وزارت اطلاعات بود و پس از خروج از این نهاد فعالیت اقتصادی می‌کرد.

سال ۱۳۹۶ نیز محمود هاشمی شاهرودی، رییس وقت مجمع تشخیص مصلحت نظام و رییس پیشین قوه قضاییه برای معالجه به آلمان سفر کرده بود که پس از تلاش گروهی از ایرانیان برای صدور حکم بازداشتش این کشور را ترک کرد.

همچنین پس از انتشار گزارش‌ها درباره حضور غلامرضا منصوری، قاضی متهم در پرونده اکبر طبری در اروپا، گروهی از نهادهای حقوق بشری خواستار پیگرد قضایی او شدند. از جمله گزارشگران بدون مرز اعلام کرد شکایت خود را از قاضی منصوری برای «سرکوب و زندانی کردن روزنامه نگاران در ایران»تسلیم دادستان فدرال آلمان کرده است.

علی جوانمردی نوشت:
این ھم «هیلدا تردست» دختر قاضی مرگ حسن تردست که در المان بسر میبرد. فرزندان شما مردم را به دلیل کوچکترین ازادی ( تحت عنوان بی حجابی) حکم می‌داد و فرزندان خودشان اینگونه از ازادیهای اروپا بهره می گیرند!

(این پوشش حق مسلم و ترجیح هر خانمی است ولی مقامات نظام فاسد حقی را که برای فرزندان خود روا میدانند، نمی‌توانند از دیگران سلب کنند)

آواتودی: «حسن تردست» قاضی سابق قوه قضاییه جمهوری اسلامی با صدور بیش از ۸۰۰ حکم اعدام و مجازات‌های سنگین در ایران از جمله صدور حکم اعدام زنده یاد «ریحانه جباری» برای دیدار با فرزندانش به برلین آلمان رفته است. مریم تردست دختر، لیان دختر ۱۰ ساله نوه وعلی آقایی دامادش و نیز نصیر محمد تردست پسر قاضی مرگ و برادرش هم مقیم برلین آلمان هستند. مریم تردست در برلین دارای یک شرکت تجاری است.

حسن تردست به همراه «زهرا دلیر» همسرش برای دیدار با فرزندانش به برلین آلمان رفته و صدور ویزا توسط دولت آلمان برای یک جنایتکار باسابقه، خلاف همه قوانین و موازین حقوق بشری است.

حسن تردست که عامل داغدار شدن صدها خانواده است همانند بقیه مقامات جمهوری اسلامی فرزندان خود را به خارج از کشور فرستاده است.

تصویری از دختر قاضی مرگ حسن تردست در المان