انتصاب پسر الله‌کرم به عنوان معاون بازرسی مترو

پایگاه خبری / تحلیلی نگام _ بنا به برخی شنیده ها پسر حسین الله‌کرم از سران گروه انصار حزب‌الله به عنوان معاون بازرسی در شرکت بهره‌برداری متروی تهران منصوب شده است.

گفته می‌شود تغییر ناگهانی معاون بازرسی و معاون حراست در این شرکت، ناشی از واکنش یک مدیر عالی به گزارش آنها درباره تخلفات مالی یکی از مدیران ارشد این شرکت بوده که از سوی نهادهای نظارتی در حال پیگیری است.

در این صورت، انتصاب پسر الله‌کرم به عنوان معاون بازرسی را نیز می‌توان تلاشی برای اثرگذاری بر نظر آن نهاد نظارتی ارزیابی کرد.

حسین الله‌کرم از فعالان عرصهٔ سیاست در ایران و از پیشکسوتان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و رئیس کنونی شورای هماهنگی حزب‌الله است. الله کرم در لیست تحریم‌های اتحادیه اروپا و وزارت خزانه‌داری ایالات متحده آمریکا قرار دارد.

الله‌کرم در فروردین سال ۱۳۸۸ از دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات (تهران) دکتریِ علوم سیاسی دریافت کرد.

الله کرم به همراه حمید استاد مسئول شورای هماهنگی حزب‌الله در شرق کشور و مسئول انصار حزب‌الله در مشهد و همچنین عبدالحمید محتشم دبیرکل انصار حزب‌الله در خرداد ۹۷ در لیست تحریم ایالات متحده آمریکا قرار گرفتند. اتحادیه اروپا طی تصمیم مورخ ۲۳ فروردین ۱۳۹۰ (۱۳ آوریل ۲۰۱۱)، ۳۲ مقام ایرانی از جمله حسین الله‌کرم را به دلیل نقشی که در نقض گسترده و شدید حقوق شهروندان ایرانی داشته‌اند، از ورود به کشورهای این اتحادیه محروم کرد. کلیه دارایی‌های این مقامات نیز در اروپا توقیف خواهد شد.

براساس بیانیه اتحادیه اروپا، حسین الله‌کرم رئیس انصار حزب‌الله و سردار سپاه پاسداران است. او از بنیانگذاران انصار حزب‌الله است. انصار حزب‌الله یکی از قویترین گروه‌ها (راست) در جمهوری اسلامی است. این گروه که ملقب به لباس شخصی‌هاهستند.

در نهم خرداد ۱۳۹۷، وزارت خزانه‌داری ایالات متحده آمریکا حسین الله‌کرم و حمید استاد که او نیز از مسئولان با نفوذ انصار حزب‌الله است را به دلیل نقش جدی در نقض حقوق بشر مورد تحریم قرار داد.طبق بیانیه این وزارتخانه، گروه انصار حزب‌الله و اعضای فعال و شبه‌نظامیان مرتبط با آن در نقض جدی حقوق شهروندان ایرانی نقش داشته‌اند و الله کرم و استاد به دلیل رهبری این گروه و مسئولیت در سرکوب اعتراضات دانشجویی و حمله به سفارت عربستان مورد تحریم قرار گرفته‌اند.

٣١ خرداد سال ١٣٣۵ در تهران به دنیا آمد، پدرش کفاش و مادرش خانه‌دار بود و همراه با چهار برادر و سه خواهرش در یکی از خانه گودهای تهران بین شوش و مولوی زندگی می‌کردند. خاطرات شیرینش به آب‌تنی در جوی‌های جنوب شهر تهران برمی‌گردد. او از نوجوانی کمک‌خرج خانواده‌اش بود و در ٢۴سالگی راهی جبهه شد و تا پایان جنگ هم در مناطق مرزی حاضر بود، او فرماندهی تیپ مسلم‌بن‌عقیل، تیپ ۳۱۳ لشکر الزهرا و فرماندهی مستقیم عملیات مطلع‌الفجر را برعهده داشت؛ چنان‌که به سردار الله‌کرم شهره شده بود. جنگ که تمام شد، با هم‌رزمانش بنای تأسیس انصار حزب‌الله را گذاشتند و صاحب تشکلی شدند که اوج فعالیتش در دوران اصلاحات بود و شهرتشان هم پا‌به‌پای اعتراضاتشان علیه امور دولت اصلاحات بیشتر و بیشتر شد. همان سال‌ها که فعال اعتراضات خیابانی بود و شعارهایی چون «مرگ بر بدحجاب»، «مرگ بر رپی‌ها»، «نه سازش نه تسلیم»، «امربه‌معروف ما ضدبی‌بندوباری است»، «قیام امروز ما ضد بی‌بندوباری است» و «حسین، حسین شعار ما شهادت افتخار ماست» را با هدف امربه‌معروف و نهی‌ازمنکر در شهرک غرب و مقابل دانشگاه تهران سر می‌داد، به دانشگاه رفت و در دو رشته مدیریت استراتژیک و علوم سیاسی دکترا گرفت. او دیگر سردار نبود و با برگزاری‌های کرسی‌های آزاد‌اندیشی دکتر الله‌کرم شد. او دو پسر دارد و همسرش هم چند سالی است به رحمت خدا رفته است.
 
کارنامه؛ مدافع بی‌قیدوشرط انصار حزب‌الله
او دو بار مدال شجاعت گرفته است و هرچه درباره اوست، به انصار حزب‌الله و فعالیت‌های سیاسی او بازمی‌گردد. انصار حزب‌اللهی که فعالیتش سال ٧٠ کلید خورد، او پس از جنگ به سوی رزمندگان همفکرش چون محمدرضا نقدی و محمدباقر ذوالقدر رفت و بنای این تشکل را گذاشتند و دو سال بعد هم رسما صاحب نام و جایگاه سیاسی شد.
 
دولت اصلاحات که روی کار آمد، حسین الله‌کرم یکی از فعال‌ترین چهره‌های حزب‌الله بود؛ به ‌طوری‌ که مسئولان وقت وزارت کشور از الله‌کرم و نزدیکانش با عنوان «گروه فشار» و «لباس‌شخصی» یاد می‌کردند. در آن ایام، الله‌کرم در رأس جمعی از نیرو‌های انصار حزب‌الله از سوی مقامات دولت اصلاحات، متهم به نقش‌آفرینی فعال در ماجرای کوی دانشگاه در سال ٧٨، حمله به سینما قدس در سال ٧۴ و محاصره فرودگاه خرم‌آباد در سال ٧٩ شدند.
 
پس از روی‌کارآمدن دولت‌های نهم و دهم، اما انصار حزب‌الله رفته‌رفته از تکاپو افتاد و حاشیه‌نشین شد. سال ٨۶ بود که الله‌کرم با رفتنش به کرواسی خبرساز شد و تا سال ٨٩ هم در آنجا ماند. وقتی به تهران بازگشت، در مصاحبه‌اش با روزنامه تهران امروز در‌این‌باره گفت: «بنده دیپلمات نظامی جمهوری اسلامی ایران در کرواسی بودم».
 
او همچنان فعال و از پا‌منبری‌های حاج منصور ارضی در مسجد ارگ تهران است. الله‌کرم که زمانی شعارها و آرمان‌هایش را سوار بر موتور در تجمعات انصاری‌های گوشه و کنار تهران به گوش همفکران و منتقدانش می‌رساند، امروز همگام با تکنولوژی پیش می‌رود و در اینستاگرام فعال است و به مناسبت‌های مختلف سیاسی، اجتماعی و فرهنگی مواضعش را به اشتراک می‌گذارد، مثل ماجرای «دستور رهبری برای عزل ظریف» که او مدعی شد رهبر معظم انقلاب در جلسه ماه رمضان خواستار عزل محمدجواد ظریف شده و حتی پوتین هم در دیدار با رهبری، ظریف را یک مهره آمریکایی خطاب کرده است- البته او از این موضع اظهار پشیمانی کرد- یا طرح اتهاماتی در زمینه مسائل اخلاقی، علیه دولت یا ابراز تشکیک در وجود کوروش و تأکید بر این موضوع که کوروش وجود خارجی ندارد.
 
شهرت «الله‌کرم» فرامرزی است، او به واسطه اقداماتش جزء ٣٢ مقام ایرانی بود که در فروردین سال ٩٢ از سوی اتحادیه اروپا به اتهام نقض حقوق شهروندان ایرانی از ورود به کشورهای عضو این اتحادیه منع شد.
 
مواضع
 
انصار حزب‌الله از این به بعد هر پنجشنبه مانور امربه‌معروف برگزار می‌کند و نسبت به نادیده‌گرفتن ارزش‌های اسلامی در جامعه انتقاد خواهد کرد./ روزنامه اخبار؛ آبان ٧۴.
 
در پارادایم شما، الله‌کرم‌ها تا زمانی ارزش دارند که آماده باشند روی میدان مین بروند، تا زمانی به آنها علاقه دارید که در جبهه‌ها از منافع شما دفاع کنند. نفت کشور را برگردانند که شما بتوانید در سایه فروش آن درس خود را ادامه بدهید، اما اگر دخالت بکنند در کوی دانشگاه آنها را رد می‌کنید./ مصاحبه با مجله نسیم بیداری، اسفند ٩٢.
 
شمایی که بر روی خون شهدا، خلبانی آموزش دیدید و یاد گرفتید، جایتان همان فرانسه است که می‌خواستید در ایرفرانس مشغول به کار شوید. آنجا دیگر نه زهرایی خواهد بود، نه شهادتی و نه سالگردی. اگر دست از این حرکات خود بر ندارید ما شما را به همان‌جا تبعید خواهیم کرد./ سایت خبری فرارو، اردیبهشت ٨٩.
 
سعید طوسى، قارى قرآن و وابسته به شورای‌ عالى قرآن که در آموزش نوجوانان فعال بوده، متهم است در سفر به مسابقات ترکیه با یکى از نوجوانان ارتباط جنسى گرفته است. این در حالى است که مقررات شورای‌عالى قرآن اجازه سفر بدون خانواده را به نوجوانان نمى‌دهد./ اینستاگرام شخصی الله‌کرم. آذر ٩۵.
 
دولتمردان ما از تاریخ عبرت بگیرند. این شعار‌های مرگ بر آمریکا از دعا‌های مستجاب و از اعماق جان مردم است. مسئولان بدانند که هر وقت مردم بر کسی مرگ گفتند تحقق پیدا کرده است. به عنوان نمونه یک زمان مردم ما می‌گفتند: مرگ بر شاه، مرگ بر صدام، مرگ بر شوروی، مرگ بر منافقین و حالا می‌بینیم که این دعای مردم مستجاب شده است./ فرهنگ‌نیوز، آبان٩٢.