انتقاد از جای خالی زنان و اقلیت‌ها در کابینه رئیسی؛ عدم معرفی حتی یک وزیر زن «حیرت‌آور و تاسف‌بار» است

پایگاه خبری / تحلیلی نگام_در نخستین روز بررسی صلاحیت کابینه پیشنهادی ابراهیم رئیسی در مجلس شورای اسلامی برخی از جمله به نبود وزیر زن و وزیری از اقلیت‌های قومی و مذهبی در کابینه و عدم آشنایی برخی از وزرا با یکدیگر انتقاد کرده‌اند.

در جریان بررسی کابینه پیشنهادی در جلسه شنبه ۳۰ مرداد (۲۱ اوت) مجلس، نبود وزیر زن مورد انتقاد دست‌کم دو نماینده قرار گرفت. جلال محمودزاده، نماینده مهاباد، یکی از این منتقدان بود و معین‌الدین سعیدی، نماینده چابهار نیز عدم معرفی حتی یک وزیر زن را «حیرت‌آور و تاسف‌بار» خواند.

نماینده مهاباد در بخشی از گفته‌های خود با اشاره به نادیده گرفته شدن میلیون‌ها شهروند اهل سنت و معرفی نشدن افراد مناسب، عنوان کرد که کابینه پیشنهادی رئیسی تنها از میان «دوستان نزدیک او»، مقامات آستان قدس رضوی و “ستاد اجرایی فرمان امام” انتخاب شده‌اند و فاقد سابقه اجرایی هستند.

نماینده چابهار هم خواستار حضور دست‌کم یک چهره اهل سنت در کابینه شد.

جلال محمودزاده، نماینده مهاباد که یکی از انتقادی‌ترین سخنرانی‌های مجلس را داشت، تاکید کرد که ابراهیم رئیسی از چند سال پیش برای ریاست جمهوری دورخیز کرده بود و با وجودی که از شش ماه پیش معلوم بود که رییس‌جمهور می‌شود، موفق نشده مهره‌های کابینه را بچیند.

او تغییر لیست وزرای پیشنهادی، ظرف تنها چند ساعت پیش از معرفی به مجلس را نشان‌ «حاکمیت فشارها و لابی‌ها» در دولت خواند و گفت: «برخی از وزرای کابینه رئیسی پیش از معرفی شدن به عنوان وزیر یکدیگر را نمی‌شناختند و در راهروها و کمیسیون‌های مجلس با یکدیگر آشنا شدند.»

نماینده مهاباد با اشاره به مخالفت کامل وزرای کابینه با پیوستن ایران به گروه ویژه اقدام مالی (FATF) و تاثیر آن روی فضای کسب و کار تاکید کرد که با این تیم اقتصادی، شعارهای رئیسی از قبیل ساخت یک میلیون واحد مسکونی و ایجاد یک میلیون شغل، قابلیت اجرا نخواهد یافت.

برنامه تحولی راهکار برون‌رفت از مشکلات

ابراهیم رئیسی در واکنش به انتقادهای مطرح‌شده گفت که وعده‌های او تنها برای دوران انتخابات و ایجاد هیجان نبوده است. او گفت: «بنای عمل به وعده‌ها را دارم… با ادعا نمی‌توانم این را اثبات کنم، مردم باید ببینند. دولت و وزرا به وعده‌ها عمل می‌کنند.»

او در ادامه برنامه دولت سیزدهم را مشتمل بر حل ۳۰ مسئله ایران دانست و افزود: «برخی از برنامه‌های من فرابخشی است و راهکارهای برون‌رفت از مشکلات هم تعیین شده است، زمانبندی برنامه‌های من در بخش برنامه تحولی تقدیم می‌شود.»

قرار است “برنامه تحولی” مفصل دولت سیزدهم‌ تا چند روز آینده در مرحله اول به شکل پیش‌نویس در اختیار مجلس قرار گیرد و بعد از اخذ نظرات کارشناسی عمومی و نهایی شود.

ابراهیم رئیسی در سخنان آغازین خود در جلسه علنی مجلس تاکید کرد که اولویت دولت سیزدهم، مهار کرونا و سرعت بخشیدن به واکسیناسیون کرونا خواهد بود. او در مناظره‌ها و مراسم تنفیذ و تحلیف کمترین سخنی در این زمینه بر زبان نرانده بود. پس از آن که علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، کرونا را مسئله اول کشور خواند، زنجیره‌ای از مقامات و چهره‌های حکومتی، در تبعیت از او، این موضوع را محور وعده‌ها و سخنرانی‌های خود قرار داده‌اند.

جلسات علنی مجلس برای بررسی صلاحیت وزرای پیشنهادی دولت سیزدهم تا چند روز ادامه خواهد یافت. در بخش اول کلیت کابینه مورد بررسی قرار خواهد گرفت و در ادامه وزرا یکی پس از دیگری برنامه خود را معرفی خواهند کرد.

قرار بود رای‌ اعتماد به وزرا به شکل الکترونیکی اخذ شود اما در جلسه امروز برخی از نمایندگان خواستار رای‌گیری مخفی روی کاغذ شدند.