انتقاد اسرائیل از موضع اروپا در قبال تمدید تحریم تسلیحاتی ایران

پایگاه خبری / تحلیلی نگامگابی اشکنازی، وزیر خارجه اسرائیل با ابراز ناخشنودی از موضع قدرت‌های مهم اروپایی درباره تمدید تحریم‌های تسلیحاتی ایران، از بریتانیا خواست از پیشنهاد آمریکا در فعال کردن مکانیسم ماشه و بازگرداندن تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران استقبال کنند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، او روز سه‌شنبه ۴ شهریور پس از دیدار با دومینیک راب، وزیر خارجه بریتانیا، در یک نشست خبری گفت اسرائیل انتظار دارد که بریتانیا سیاست خودش را در قبال ایران «تغییر دهد».

او با استقبال از اقدام دولت بریتانیا در تروریست اعلام کردن گروه حزب‌الله لبنان، گفت حکومت ایران با حمایت از گروه‌هایی چون حزب‌الله لبنان در حال «تضعیف ثبات» در خاورمیانه است.

آقای اشکنازی با تاکید بر اینکه ثبات در خاورمیانه و بحث خرید و فروش تسلیحات یک موضوع جهانی است، از کشورهای اروپایی خواست که برای احیای تحریم‌های تسلیحاتی ایران اقدامی عملی انجام دهند.

تحریم‌های تسلیحاتی ایران، وضع‌شده از سوی شورای امنیت، ۲۷ مهر امسال پایان می‌یابد. دولت آمریکا تاکید کرده اجازه نمی‌دهد که تهران قادر به خرید و فروش و تجارت سلاح شود، و بتواند جنگ‌افزارهای پیشرفته به گروه‌های مورد حمایتش در خاورمیانه ارسال کند.

دولت آمریکا تلاش کرد که از طریق یک قطعنامه پیشنهادی اقدام به تمدید تحریم‌های تسلیحاتی ایران کند که این قطعنامه با مخالفت اکثریت اعضای شورای امنیت مواجه و رد شد.

آمریکا در گام دوم با ارائه شکایت رسمی درباره نقض توافق هسته‌ای توسط ایران، درخواست فعال‌سازی مکانیسم ماشه و بازگرداندن تمامی تحریم‌های سازمان ملل که شامل تحریم‌های تسلیحاتی می‌شود را کرده است. این درخواست دولت آمریکا با مخالفت کشورهای اروپایی مواجه شده است.

پیش از این بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، تصمیم شورای امنیت مبنی بر عدم تمدید تحریم تسلیحاتی علیه جمهوری اسلامی را شرم‌آور خوانده بود.