انتقاد اصولگرایان به زد و بند قالیباف و روحانی

سایت الف از رسانه‌های اصولگرا در مزلبی با تیتر”بی‌توجهی به‌ حق مردم در خانه ملت”نوشت:

مجلس شورای اسلامی امروز هم برای بررسی لایحه بودجه ۱۴۰۰ تشکیل جلسه غیرعلنی داد. این اتفاق در حالی رخ داد که در هفته‌های اخیر جدال شدیدی بین دولت و مجلس درباره لایحه بودجه در منظر افکار عمومی جریان داشت و امروز نیز بالاخره نامه روحانی درباره اصلاح این بودجه به مجلس وصل شده است. درحالی‌که دولتی‌ها معتقدند لایحه بودجه «دقیق» و «منسجم» است اما نمایندگان مجلس انتقادات تندی نسبت به آن ارائه داشته و آن را غیر متوازن و مشکل‌زا دانسته‌اند.

محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس شورای اسلامی ۷ دی‌ماه در جلسه علنی و در نطق پیش از دستور اظهار داشته بود: «لایحه بودجه ۱۴۰۰ نیاز به اصلاحات اساسی دارد؛ چراکه کسری تراز عملیاتی لایحه بودجه نسبت به بودجه سال قبل ۱۱۷ درصد رشد داشته است و هزینه‌ها ۴۷ درصد افزایش پیداکرده، درحالی‌که درآمدها حدود ۱۰ درصد افزایش‌یافته است».الیاس نادران، رئیس کمیسیون تلفیق بودجه نیز در نشست علنی ۲ دی‌ماه مجلس شورای اسلامی با بیان این‌که دولت لایحه بودجه سال آینده را متناسب با شرایط جنگ اقتصادی و دفاع از منافع ملی تنظیم نکرده گفت: این بودجه برای فروپاشی است.

اما باوجود این موضع‌گیری‌ها، به‌یک‌باره مجلس اقدام به نشست غیرعلنی جهت استماع گزارش کمیسیون تلفیق می‌کند. این در حالی است که افکار عمومی در هفته‌های اخیر بارها شاهد موضع‌گیری مجلس و دولت دراین‌باره بوده‌اند.

حساس شدن افکار عمومی به دلیل گفته‌های مسئولان و به‌یک‌باره کنار گذاشتن آن‌ها از روند بررسی یک مسئله طبعاً امری معقول و منطقی نیست. البته برگزاری جلسات غیرعلنی مجلس طی این سال‌ها بارها مورد اعتراض رسانه‌ها و افراد فعال سیاسی نیز قرارگرفته است. این رویه بخصوص در مجلس دهم وجود داشت. به همین دلیل بود که حشمت‌الله فلاحت پیشه، نماینده مجلس دهم در نامه‌ای به علی لاریجانی، رئیس وقت مجلس شورای اسلامی در تاریخ ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۹ با انتقاد از عملکرد هیئت‌رئیسه در برگزاری جلسات غیرعلنی مجلس در طول ۴ سال گذشته گفته بود که تعدد جلسات غیرعلنی بزرگ‌ترین ظلم به مجلس دهم بوده است.

تصور می‌شد با روی کار آمدن مجلس یازدهم که اکثریت نمایندگان آن بر شفافیت و پاسخگویی تأکید داشتند چنین جلساتی نیز به حداقل برسد که حداقل تاکنون چنین اتفاقی رخ نداده است. در هفت ماهی که از آغاز مجلس یازدهم گذشته درباره موضوعات متعددی اقدام به تشکیل جلسه غیرعلنی شده است./قانون