انتقاد شدید اسرائیل از تصمیم اتحادیه اروپا: در مراسم سوگند «قصاب تهران» شرکت نکنید/ این آیین، چیزی جز «تاجگذاری قصاب تهران» نیست

پایگاه خبری / تحلیلی نگاموزارت خارجه اسرائیل شامگاه دوشنبه ۱۲ مرداد با انتقاد شدید از اتحادیه اروپا، خواهان «لغو فوری» تصمیم این اتحادیه برای اعزام نماینده به آیین تحلیف ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور منتخب ایران شد.

وزارت خارجه اسرائیل خطاب به اتحادیه اروپا نوشته است که اعزام نماینده به مراسم سوگند «قصاب تهران» در روزهایی که ایران باعث مرگ دو شهروند اروپایی شده، «خوی تجاوزگری رژیم آیت‌الله‌ها» را تقویت خواهد کرد.

وزارت خارجه اسرائیل افزوده که اعزام نماینده اتحادیه اروپا به مراسم تهران «نشان سنجش نادرست» و تصمیمی «شرم‌آور» است زیرا این آیین، چیزی جز «تاجگذاری قصاب تهران» نیست.

«قصاب تهران» لقبی است که نخست وزیر و وزیر خارجه اسرائیل بلافاصله بعد از اعلام خبر پیروزی ابراهیم رئیسی در انتخابات اخیر ریاست جمهوری ایران برای وی به کار برده‌اند.

آنها این لقب را ظاهرا بر اساس گزارش‌های متعدد سازمان‌های حقوق بشری در زمینه نقش ابراهیم رئیسی در اعدام‌های سال ۱۳۶۷ ایران به کار برده‌اند.

همچنین بیانیه وزارت خارجه اسرائیل اشاره به مرگ شهروندان اروپایی در حمله اخیر به نفتکش تحت اجاره شرکتی اسرائیلی دارد که ایالات متحده، بریتانیا و اسرائیل معتقدند ایران در آن دست داشته است.

آقای رئیسی امروز در «مراسم تنفیذ» در بیت رهبر جمهوری اسلامی اعتبارنامه خود را برای آغاز کار ریاست جمهوری از دست علی خامنه‌ای دریافت خواهد کرد. آیین تحلیف رئیس جمهور جدید ایران نیز روز چهارشنبه، چهاردهم مرداد، مصادف با سالگرد صدور فرمان مشروطیت، در مجلس برگزار خواهد شد.

نظام‌الدین موسوی، سخنگوی هیئت رئیسه مجلس، خبر داده که که ۱۱۵ مقام رسمی از ۷۳ کشور و نهادهای بین‌المللی، از جمله نمایندگان دبیر کل سازمان ملل متحد و مقاماتی از اتحادیه اروپا در آیین تحلیف ابراهیم رئیسی شرکت خواهند کرد.

آقای موسوی در همین حال گفته فهرست مدعوین هنوز نهایی نیست، و همچنین تاکید کرده که این آیین به دلیل شیوع همه‌گیری کرونا، بسیار محدودتر از گذشته خواهد بود.

روزنامه تهران تایمز گزارش داده بود که اتحادیه اروپا آقای انریکه مورا، رییس اقدام سیاسی این نهاد را برای مراسم تحلیف به تهران خواهد فرستاد. آقای مورا در شش دور مذاکرات اخیر میان ایران و طرف‌های باقی‌مانده در برجام، در وین نقش فعالی ایفا کرده بود.

از واکنش اتحادیه اروپا به بیانیه وزارت خارجه اسرائیل درخصوص «لغو اعزام نماینده» به آیین تحلیف در تهران، هنوز خبری نرسیده است.