انتقاد هفته نامه سپاه به صداوسیما: مسئولان صداوسیما قافیه را باختند

حضور برخی از اینسفلوئرها های اینستاگرامی در صداوسیما دفتر سیاسی سپاه را به خشم آورده و درمطلبی بلند به نقد صداوسیما پرداخته است.

اخیرا سیما تلاش کرده با جذب افرادی که در فضای مجازی (و خصوصا اینستاگرام) مورد اقبال مردم هستند، سیاست جدیدی را پایه‌گذاری کند که به ابعاد آن میپردازیم، اما ببینیم نقد نشریه صبح صادق (نشریه دفترسیاسی سپاه) به این سیاست چیست.

صبح صادق بااشاره به حضور برخی از این افراد در برنامه‌های سیما می‌نویسد: «مدیران رسانه ملی که دلشان می‌خواهد رقیب اصلی فضای مجازی باشند، اما انگار آن‌قدر در این امر ناتوان هستند که برای پیشبرد این هدف خود، باز هم دست به دامنِ چهره‌های همین فضا می‌شوند و در عمل ثابت می‌کنند قافیه را به اینستاگرام باخته‌اند، یا مدیران سازمان سینمایی کشور که با تصمیم‌گیری‌های بدون فکر خود موجب می‌شوند جوانان بیش از پیش برای هر چیزی حتی پیشرفت در زمینه‌هایی که دوست دارند، به فضای مجازی، و نه تلاش‌های حقیقی و عمیق خود متکی باشند.»

این نشریه همچنین حضور این افراد را معادل دقیق «تهاجم فرهنگی» میدانند: «فلان دختر خانم در اینستاگرام دائما از خود ویدئو و عکس می‌گذارد و جالب این است که همین خانم می‌شود گزینه اول اجرای برنامه برای نوجوانان این مملکت! این دقیقا همان تهاجم فرهنگی است که اتفاقا این بار نه مردم عادی و جوانان، بلکه مدیران فرهنگی را مغلوب خود کرده است؟»

روشن است دعوت از این افراد برای حضور در صداوسیما با نیت مهار آنها صورت گرفته است. صداوسیما از سوی دیگر معتقد است با این کار می‌تواند هم آنها را کنترل کند هم از مواهب پولسازی آنها بهره‌مند شوند. این سیاست چندان هم جدید نیست. تقریبا از زمان حضور فروغی پسرباجناق غلامعلی حدادعادل در شبکه سوم سیما، این سیاست پایه‌گذاری شد تا در عین مسدود کردن برنامه‌های پربیننده مانند نود، چهره‌های جدید و جذاب به میدان آورده شوند. براساس این سیاست است که «امریکن گات تلنت» بدون کم و کاست در صداوسیما کپی میشود تا شرکت‌های پشت سر ستاره مربع‌ها جیبهایشان را پرپول‌تر کنند. به علاوه تصور می‌کنند با این کار این افراد نیز مهار خواهند شد.

اما آنچه نمی‌دانند این است که اینسفلوئرها محبوبیت و توجه مردم را به این خاطر به دست آوردند که آزادانه فعالیت کردند. فارغ از داوری در مورد اینکه محتوایی که تولید می‌کنند، خوب، بد، اخلاقی، آموزند یا غیراخلاقی است، نفس این توجه به این خاطر است که آنها بدون اینکه کسی برایشان خط و مشی تعیین کند، فعالیت می‌کردند. اما زمانی که همین افراد وارد سیستم بایدها و نبایدهای صداوسیما شوند، کارکرد خودشان را هم از دست می‌دهند. اما آنچه واقعیت دارد و غیرقابل انکار است همین است که صداوسیما عرصه را به فضای مجازی باخته.

با این وجود به احتمال بسیار زیادی با‌ آنکه دفترسیاسی سپاه نیز از این اقدام صداوسیما اعلام رضایت نمیکند، به نظر می‌رسد این کار با هدف از دور خارج کردن این افراد و با اقدامی بسیار هماهنگ کلید خورده است.