انتقال منیره عربشاهی، زندانی مخالف حجاب اجباری، به بیمارستان

پایگاه خبری / تحلیلی نگام_منیره عربشاهی، فعال مدنی و زندانی مخالف حجاب اجباری، به دلیل وخامت حال از زندان کچویی کرج به بیمارستان منتقل شده است.

روز شنبه ۹ مرداد ۱۴۰۰، خبرگزاری هرانا ضمن اعلام این خبر و اشاره به جراحی تخلیه غده تیروئید خانم عربشاهی در اردیبهشت‌ماه سال جاری نوشت: « این فعال مدنی زندانی با وجود دستور پزشک مبنی بر آزمایش هفتگی و رسیدگی پزشکی تاکنون مورد آزمایش قرار نگرفته بود.»

منیره عربشاهی، به همراه دخترش، «یاسمن آریانی»، در مرداد ۱۳۹۸ توسط شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی «محمد مقیسه» محاکمه و هرکدام به اتهامات «اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت ملی»، «تبلیغ علیه نظام» و «تشویق و فراهم کردن موجبات فساد و فحشا»، به پنج سال حبس قطعی محکوم شدند. این مادر و دختر سه سال پیش در روز هشتم مارس، روز جهانی زن، بدون روسری در مترو تهران به زنان شاخه‌های گل داده و روز زن را تبریک گفته بودند.

خانم عربشاهی به دلیل بیماری در ۱۳ اردیبهشت سال جاری، با تودیع قرار وثیقه ۵۰۰ میلیون تومانی از زندان کچویی کرج به مرخصی درمانی اعزام شد. اما در اول مردادماه امسال، در حالی‌که وضعیت جسمانی مناسبی نداشت، مجبور به بازگشت به این زندان شد.

هفته گذشته نیز «فرزاد آریانی» همسر خانم عربشاهی در یک ویدیو که در اختیار ایران وایر قرار گرفته، درباره وضعیت وخیم جسمانی این فعال مخالف حجاب اجباری هشدار داده و گفته بود که عدم رسیدگی پزشکی، این زندانی سیاسی مشکلات تنفسی و تکلمی پیدا کرده است.

او همچنین تاکید کرده بود که مسوولیت وضعیت سلامت جسمانی منیره عربشاهی، با مسوولان زندان کچویی کرج است.