انتقال ۵ تن از زندانیان زن از زندان قرچک به زندان اوین

پایگاه خبری / تحلیلی نگامروز گذشته, “شکوفه یداللهی”,”سپیده مرادی” و “الهام احمدی” به همراه زندانی دیگر با هویت نامشخص از بند زنان زندان قرچک ورامین به زندان اوین منتقل شدند. 

به گزارش حقوق بشر در ایران, روز چهارشنبه ۲۶ تیرماه ۱۳۹۸, پنج تن از زندانیان زن محبوس در بند ۷ زندان قرچک ورامین به زندان اوین منتقل شدند. در بین این ۵ نفر, سه تن از زنان دراویش گنابادی بنامهای “الهام احمدی”, “سپیده مرادی” و “شکوفه یداللهی” که در حادثه گلستان هفتم در اسفند ماه ۱۳۹۶بازداشت و در حال سپری کردن دوران محکومیت حبس خود هستند هم به زندان اوین منتقل شدند. هویت ۲ نفر دیگر کماکان تحت بررسی میباشد. 

براساس این گزارش, سپیده مرادی, الهام احمدی و شکوفه یداللهی سه تن از زنان درویش در حالی از زندان قرچک ورامین به بند زنان زندان اوین منتقل شدند که بیش از ۵۰۰ روز را در زندان قرچک ورامین با انواع و محرومیتهای حقوق شهروندی خود سپری کردند. 

سپیده مرادی در تاریخ ۱ اسفندماه ۱۳۹۶ در جریان بازداشت و سرکوب گسترده درویشان گنابادی در خیابان گلستان هفتم محله پاسداران در تهران با اعمال خشونت شدید از سوی نیروهای امنیتی و لباس‌شخصی بازداشت شد. 

این درویش گنابادی، با آغاز روند دادرسی در تاریخ ۲۳ تیرماه ۱۳۹۷ از سوی شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به ریاست “ابوالقاسم صلواتی” به جلسه محاکمه احضار شده بود، ولی با بیان این که درویشان زندانی از حقوق محرز قانونی مانند حق وکیل محروم بودند از حضور در دادگاه خودداری کرده بود. شکوفه یداللهی و سپیده مرادی، همچنین در تاریخ ۲۵ تیر۱۳۹۷ برای دومین بار از زندان قرچک به شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب احضار شدند . این ۲ زن درویش که پیش‌تر به دلیل غیرقانونی دانستن روند دادرسی و محرومیت از حق وکیل از حضور در جلسه محاکمه خودداری کرده بودند این بار نیز با بیان این که همچنان بر موضع خود ایستاده‌اند، دیگر بار از رفتن به دادگاه امتناع کردند. سپیده مرادی از بابت اتهام “اجتماع و تبانی جهت اقدام علیه امنیت کشور” به ۵ سال حبس تعزیزی و “با استناد قاضی پرونده به بندهای پ، ه و د ماده ۲۳ قانون مجازات اسلامی” به تحمل ۲ سال ممنوعیت و محرومیت از عضویت در احزاب، گروه‌ها و دسته‌جات سیاسی و فعالیت در فضای مجازی و رسانه‌ها و مطبوعات و همچنین خروج از کشور محکوم شد. سپیده مرادی پیش‌تر به دلیل درویش بودن از ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد رشته علوم کامپیوتر دانشگاه تربیت مدرس محروم شده بود.