انجمن ایمونولوژی و آلرژی ایران: خسارت نخریدن واکسن، جبران‌ناپذیر است

پایگاه خبری / تحلیلی نگام _ انجمن ایمونولوژی و آلرژی ایران در بیانیه ای بر خرید فوری واکسن کرونا به میزان مورد نیاز برای مردم ایران تاکید کرده است.


این انجمن اعلام کرده که به دلیل مسئولیت علمی و اخلاقی در خصوص واکسن و سلامت باید مواردی را به اطلاع مردم ایران برساند.


این انجمن ضمن ابراز خرسندی از شروع آزمایشات بالینی اولین واکسن ایرانی کرونا گفته با توجه به گسترش روزافزون پاندمی، کثرت جمعیت، وسعت ابتلا، تعداد بالای مرگ و میر، افزایش احتمال جهش ویروس در شرایط گسترش آلودگی، نیاز به زمان طولانی برای تکمیل مراحل ۱، ۲ و ۳ کارآزمایی بالینی و نیز ظرفیت محدود تولید انبوه واکسن در کوتاه مدت، این انجمن بر خرید فوری واکسن به میزان مورد نیاز تاکید می کند.


انجمن ایمونولوژی و آلرژی ایران گفته هرگونه تاخیر در خرید واکسن موجب بروز خسارات جبران ناپذیر و از دست رفتن جان انسان های بیشتری شده، همزمان شانس ایجاد سویه‌های جدید ویروس و مقاوم به واکسن در کشور را بیشتر می کند.

در این بیانیه تاکید شده که اطلاع رسانی جنبه های عمومی تولید واکسن و نیز وضعیت خرید از منابع خارجی باید به طور شفاف توسط مرجعی واحد، در وزارت متبوع صورت پذیرد و از سخن پراکنی و تناقض گویی توسط منابع مختلف جلوگیری به عمل آید.

این انجمن همچنین گفته که تولید واکسن موضوعی فنی و تخصصی است و لازم است ابعاد علمی و تخصصی آن توسط متخصصین رشته های مرتبط که مسئولیت علمی پروژه را به عهده دارند، صورت پذیرد. لذا از مجریان طرح های مطالعاتی واکسن انتظار می رود از اظهارنظرهای خارج از تخصص خود در رسانه ها خودداری کرده و این مهم را به متخصصان مربوط بسپارند.


مقامات ایران اخیرا بارها از ساخت واکسن توسط این کشور خبر داده و تزریق آزمایشی یکی از این واکسن ها را به طور زنده پخش کرده‌اند.

آنها در عین حال گفته اند که خرید واکسن را هم در نظر دارند. این در حالی است که در چندین کشور خرید و تزریق واکسن‌های تائید شده شروع شده است از جمله در اسرائیل که رتبه اول را در میان کشورهای جهان از نظر تعداد واکسنیه شدن مردم علیه کرونا دارد.


همچنین چند کشور دیگر منطقه از جمله امارات و بحرین با خرید واکسن کرونا واکسیناسیون مردم این کشور علیه کرونا را شروع کرده اند.