انحصار صنعت لبنیات در اختیار برندهای “میهن”، “کاله”، “دامداران” و “شَکِلّی” است/ دولت ۲ هزار میلیارد تومان به این برندها رانت داده است

پایگاه خبری / تحلیلی نگام _ علی احسان‌ظهری بیان کرد: میهن، کاله، دامداران و شَکِلّی چهار برند انحصارگر هستند که انحصار واردات کره را به دست گرفته‌اند و دولت هم با آنها همکاری می‌کند.

به گزارش ‌«نود اقتصادی»، علی احسان‌ظفری مدیرعامل اتحادیه فرآورده‌های لبنی اظهار داشت: میهن، کاله، دامداران و شَکِلّی چهار برند انحصارگر هستند که انحصار واردات کره را به دست گرفته‌اند و دولت هم با آنها همکاری می‌کند. اخیرا مجوز واردات ۴۵ هزار تن کره را هم به آنها داده است که رانت ریالی آن به بیش از ۲۰۰۰ میلیارد تومان می‌رسد.

وی بیان کرد: در این صنعت هر تصمیمی که گرفته می‌شود به نفع این چهار برند است. اکنون با اینکه با مازاد تولید شیرخشک مواجه شده‌ایم، اما از آنجایی که این چهار شرکت تمایلی به صادرات ندارند، وزارت صمت هم فعلا مانع صادرات شیرخشک شده است.

مدیرعامل اتحادیه فرآورده‌های لبنی گفت: اگر نگاهی به قیمت‌ها هم داشته باشیم، همواره افزایش قیمت‌ها از این چهار شرکت شروع می‌شود. ۱۲۰۰ کارخانه لبنی قربانی این انحصار شده‌اند. در ایران دیگر نه صنعت لبنیات وجود دارد و نه انجمن لبنی؛ هر گاه صحبت از اقتصاد لبنیات می‌شود؛ یعنی فقط نمایندگی این چهار شرکت. اسما ۱۲۰۰ کارخانه لبنیات در کشور وجود دارد، اما دیگر بیشتر از ۴۴۰ کارخانه فعال نیستند و مابقی تعطیل شده‌اند.