انشعاب در بین جمهوری خواهان / ۱۰۰ جمهوری خواه به جای ترامپ از بایدن حمایت کردند

پایگاه خبری / تحلیلی نگام ، حدود ۱۰۰ نفر از اعضای برجسته حزب جمهوریخواه از کمپین جو بایدن دموکرات برای احراز پست ریاست جمهوری امریکا در انتخابات ۳ نوامبر(۱۳ آبان) این کشور حمایت خواهند کرد.

به گزارش رویترز، «بیل ولد»، کاندیدای سابق حزب جمهوریخواه برای انتخابات ۲۰۲۰  و فرمانداران ایالات میشیگان و نیوجرسی که آنها هم جمهوریخواه هستند، در این جمع جای دارند. گروه مبارزاتی فوق که «جمهوریخواه و مستقل های طرفدار بایدن» نامیده شده اند، توسط «کریستین تاد ویتمن»، فرماندار پیشین جمهوریخواه ایالت نیوجرسی هدایت می شوند. وی از دشمنان سرسخت دونالد ترامپ، رئیس جمهوری فعلی امریکا است و در کنوانسیون اخیر جمهوریخواه نیز علیه ترامپ سخنرانی و آشکارا از بایدن حمایت کرد. «ویتمن» روز جمعه گفت: «بایدن مردی معقول و با حساب و کتاب است. ترامپ می کوشد دنیای بایدن و روش های او را مغشوش و وحشتناک جلوه بدهد اما این صفت ها بیشتر به درد توصیف خود ترامپ و مرام و شیوه های او می خورد. ترامپ به آرمان های آزادیخواهانه تاخته و یک رهبر نژادپرست است و در مقابله با کرونا هم بسیار ضعیف عمل کرده است. توصیه ام به همگان این است که به هیچ وجه به او رای ندهید!» در گروه «جمهوریخواهان و مستقل های طرفدار بایدن» علاوه بر «بیل ولد» که امسال در انتخابات درون حزبی جمهوریخواهان رقابت کوتاه مدت و منجر به شکستی با ترامپ داشت، «ریک اسنایدر» هم مشاهده می شود که دو دوره عهده دار فرمانداری ایالت کلیدی میشیگان بود و تا سال ۲۰۱۹ در این سمت انجام وظیفه می کرد. «اسنایدر» هم دیروز خاموش ننشست و روش های مبارزاتی ترامپ را غیرانسانی و عوامفریبانه توصیف کرد و گفت: «من با هر دو کاندیدای انتخابات امسال از نزدیک کار کرده ام و شک ندارم که از میان آنها، فقط بایدن است که می تواند با احراز از تندروی های ترامپ، امریکا را به جاده معقول و مثبت پیشرفت برگرداند.» گروه فوق تاکید کرده که وب سایتی مخصوص انتخابات ریاست جمهوری به راه انداخته و تصریح کرده که اگر ترامپ مجددا رئیس جمهوری امریکا شود، این کشور را به مرز متلاشی شدن رهنمون خواهد کرد.

مشکلات ویژه انتخابات ۲۰۲۰

به گزارش اکونومیست، با اینکه در گذشته هم شماری از ادوار انتخابات ریاست جمهوری امریکا به برخوردهای تند و جدال های بی رحمانه کشیده شده اما دوره ۲۰۲۰ به سبب روش های خاص ترامپ و افراد نژادپرستی که وی با آنها احساس قرابت دارد، آشوب بزرگ تری را گواهی می دهد. در یکی از خونبارترین ادوار این انتخابات که در سال ۱۹۶۸ شکل گرفت، رابرت کندی برادر کوچک «جان اف. کندی»، رئیس جمهوری ترور شده سال ۱۹۶۳ امریکا توسط گروه های ناشناخته مورد سوء قصد قرار گرفته و کشته شد و در رجعت به گذشته ای دورتر باید متذکر شد که حتی در سال ۱۹۱۲ «تئودور روزولت» حین یک سخنرانی انتخاباتی در ایالت ویسکانسین با تیراندازی مخالفانش از ناحیه قفسه سینه مجروح شد اما در بیمارستان او را از مرگ نجات دادند.

مشکل رایج در امریکا و بویژه اینک در کمپ ترامپ این است که بازنده های انتخابات معمولا شکست خود را قبول نمی کنند و کار را به همهمه و جنجال می کشانند. این در حالی است که در اکثر کشورهای غربی، دیگر بازنده ها به آنچه در صحنه انتخابات روی داده، گردن می نهند و صبر می کنند تا در دوره بعدی انتخابات بتوانند جبران مافات کنند. اما مشکل ویژه انتخابات امسال امریکا که کمتر از دو ماه تا برگزاری آن مانده، این است که پیروزی هر یک از دو طرف، هواداران فرد بازنده را بشدت ناراحت و ناامید و کشور را دچار تخلیه انرژی و رفتن به سوی تاریکی های بیشتر خواهد کرد و این امر برای عصر و زمانه ای که بیماری هولناک کرونا هم بیشترین کشته ها را در سطح جهان از میان امریکایی ها برگرفته، چیزی همچون یک فاجعه خواهد بود.

 نکته منفی اضافی، رویکرد به آرای پستی در بسیاری از ایالات امریکا و در مکان هایی است که به سبب اشاعه کرونا، آمدن وسیع مردم به پای صندوق های رای عقلایی و امکانپذیر نیست و مقرر شده که مردم آرای خود را به صندوق های معمولی پست بریزند. ترامپ مدعی است در این فرآیند، خدشه ها و خطاهای زیادی روی خواهد داد و تقلب های وسیع احتمالی می تواند نتیجه نهایی را غیرقابل اعتماد کند. اداره مرکزی پست امریکا در هفته های اخیر با ترامپ تعامل ها و گفت وگوهای زیادی داشته تا این شک را بزداید و هرچند ترامپ قدری از موضع کاملا منفی اولیه اش عدول کرده اما باز هم به آرای پستی اعتماد ندارد. همین امروز هم گزارش ها و شکایات زیادی در دست است که در آنها ادعا شده برخی نتایج انتخابات درون حزبی در ماه های گذشته هم که براساس آرای پستی تنظیم شده بود، مشکوک و توام با احتمال تقلب است. ترس بزرگ وزارت کشور امریکا که مجری انتخابات است، این است که آرای دو کاندیدا پا به پای یکدیگر پیش برود و براین اساس، در ساعات آخر هر دو نفر مدعی پیروزی شوند و در شلوغی و جدل حاصله، کشور به سوی هرج و مرج کشیده شود. رویدادی که انتخابات سال ۲۰۰۰ امریکا بین جورج دبیلو بوش جمهوریخواه و ال گور دموکرات را هم به جنجال کشاند و پس از یک ماه توقف و صبر و بررسی های مجدد، سرانجام دبیلو بوش براساس آرای ایالت فلوریدا که برادرش «جب بوش» فرماندار آن بود، برنده شناخته شد.