انصارالله یمن اظهارات رستم قاسمی را تکذیب کرد / محمدعلی حوثی: قاسمی با این اظهارات کشورهای خلیج فارس را تحریک می کند

پایگاه خبری / تحلیلی نگام_ محمد علی الحوثی، عضو شورای عالی سیاسی انصارالله یمن در واکنش به اظهارات اخیر رستم قاسمی در مورد کمک نظامی ایران به حوثی ها گفت: این جز در چارچوب تحریک کشورهای حوزه خلیج فارس نیست.

عضو شورای عالی سیاسی انصارالله یمن امشب طی سخنانی اظهارات رستم قاسمی مبنی بر کمک نظامی ایران به حوثی ها را تکذیب کرد.

محمد علی الحوثی، عضو شورای عالی سیاسی انصارالله یمن در واکنش به اظهارات اخیر رستم قاسمی در مورد کمک نظامی ایران به حوثی ها گفت: این جز در چارچوب تحریک کشورهای حوزه خلیج فارس نیست.

محمد علی الحوثی در مصاحبه اختصاصی با “اسپوتنیک” گفت: “شاید این اظهارات قاسمی برای تحریک کشورهای حوزه خلیج فارس برای نبرد مستقیم با آنها باشد. من اینطور فکر می کنم، اظهارات وی جز برای تحریک مطرح نشده.

رستم اصولگرایان و تداوم کاسبی از تحریم ها!

رستم قاسمی وزیر نفت احمدی نژاد که این روزها سودای ریاست جمهوری در سر دارد با انتشار کلیپی از اظهارات سرلشکر باقری ،رئیس ستاد کل نیروهای مسلح، درباره کمک های مستشاری ایران به نیروهای یمنی نوشته بود :

آقایان وزارت امور خارجه چنان درگیر بازیِ مذاکرات بی فرجام شده اند که سیاست های انقلاب اسلامی ایران را فراموش کرده اند! عزیزان بد نیست به سخنان سرلشکر باقری درخصوص حضور مستشاری ایران در کنار مردم مظلوم یمن رجوع کنند تا شاید یادشان بیاید وزارت امورخارجه کدام کشور هستند ؟!»

او همچنین در بخشی از مصاحبه اخیر خود با پایگاه خبری روسیا الیوم تصریح کرده بود که امروز همه موشک‌ها و هواپیما‌های بدون سرنشین یمنی به صورت بومی در این کشور تولید می‌شوند و ایران نیز کمک‌های مشورتی و نظامی کمی به یمنی‌ها می‌کند.

این اظهارات با واکنش تند وزارت امور خارجه ایران مواجه شد و روابط عمومی این وزارت خانه با انتشار اطلاعیه‌ای درباره اظهارات اخیر رستم قاسمی که به کمک نظامی و حضور مستشاران نظامی ایران در یمن اشاره داشت، نوشت:

اظهارات منتشر شده در این مصاحبه برخلاف واقعیت و سیاست های جمهوری اسلامی ایران در یمن است.

حمایت جمهوری اسلامی ایران از یمن یک حمایت سیاسی است و کشورمان از روند مسالمت آمیز بحران یمن و تلاش های سازمان ملل برای حل سیاسی این جنگ خانمانسوز حمایت می کند.

کاندیداهای نظامی با عبور از خط قرمزهای تعیین شده نظام، در حالی مناسبات منطقه ای کشور را به چالش می کشند که خود در سال های اخیر از جزئی ترین سیاست های نظام در خاورمیانه مطلع بوده اند و به خوبی می دانند که وزارت امور خارجه بنابر گفته های وزیرش اختیارات بسیار کمی در دیپلماسی منطقه ای دارد.

حال مشخص نیست که نظامیان و اصولگرایان با چه نیتی به کمک های مستشاری و گاه ارسال تجهیزات نظامی به نیروهای طرف مناقشه در یمن و سوریه و… اشاره می کنند. زیرا این موضوع همیشه یکی از ادعاهای اصلی اسرائیل و آمریکا بوده است. ادعایی که همواره از طرف مقامات رسمی کشور رد شده و دستگاه دیپلماسی آن را در راستای فشار حداکثری بر ایران قلمداد کرده است.

به نظر می رسد از یک سو ساخت سریال هایی نظیر گاندو و از سوی دیگر وارونه نمایی نتایج مذاکرات وین توسط صداوسیما و همچنین طرح ادعای کمک های نظامی ایران به گروه های مستقر در منطقه در راستای ایجاد گره های بیشتر در رفع تحریم ها و مشکل آفرینی برای جمهوری اسلامی ایران طرح ریزی شده اند.

با این حال آنچه مسلم است عده ای نمی خواهند که مذاکرات اخیر به نتیجه برسد زیرا رفع تحریم ها می تواند مشکلات عدیده ای برای کاسبان تحریم و مدافعان اسرائیل در داخل ایجاد کند.

سخنان رستم قاسمی ایران را شایسته انزوای اقتصادی و دیپلماتیک بین المللی می‌سازد

پس از اظهارت رستم قاسمی مبنی بر کمک مستشاری ایران به حوثی‌های یمن،‌ نورمن رول، عضو گروه «اتحاد علیه ایران هسته ای» در توییتی نوشت:

این اعتراف (رستم قاسمی)، ایران را شایسته ی انزوای اقتصادی و دیپلماتیک بین المللی می سازد. این آزمایشی جدید برای اتحادیه اروپا و سازمان ملل است.